FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GAF |
| Lat/Long: | 48-24-16.9760N 097-22-15.4440W 48-24.282933N 097-22.257400W 48.4047156,-97.3709567 (estimated) |
| Elevation: | 824.5 ft. / 251.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 2 miles ESE of GRAFTON, ND |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 58237 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GRAND FORKS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GFK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI DAYLIGHT HOURS, ALL SAT-SUN ON CALL FOR SVC AFT HRS CALL 701-331-4220. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PAPI RWY 17 & 35, MIRL RWY 17/35 PRESET ON LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST AFT 2300 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.625 (701-352-0581) |
| GRAND FORKS APPROACH: | 118.1 |
| GRAND FORKS DEPARTURE: | 118.1 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQ 132.15/269.6 (GRAND FORKS RCAG) WHEN GRAND FORKS (RDR) APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GFKr336/28.0 | | GRAND FORKS VOR/DME | | 114.30 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24-HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD ONLY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3898 x 74 ft. / 1188 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 48-24.646602N | | 48-24.005793N |
| Longitude: | 097-21.952863W | | 097-21.953497W |
| Elevation: | 822.2 ft. | | 821.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 4074 x 115 ft. / 1242 x 35 m |
| Surface: | turf, in good condition TURF SOFT WHEN WET. |
| Runway edge markings: | RWY 08/26 - MKD WITH WHITE DALGT END MKRS. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 48-24.243753N | | 48-24.239275N |
| Longitude: | 097-23.051475W | | 097-22.045175W |
| Elevation: | 820.6 ft. | | 820.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 090 true | | 264 magnetic, 270 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GRAFTON ARPT AUTH PO BOX 578 GRAFTON, ND 58237 Phone 701-331-4220 CHAIRMAN ARPT AUTH RANDY SCHUSTER. |
| Manager: | BRIAN EROVICK 15182 HWY 17 GRAFTON, ND 58237 Phone 701-331-4220 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT: 3 FT DITCH BTN EAST END 8/26 & 17/35, USE DSGND TWYS. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
| - | LARGE BIRDS AND DEER ON OR INVOF ARPT. |
| - | HVY AERIAL SPRAY ACTIVITY MAY-OCT. |
| - | CFM WINTER CONDS & SNOW REMOVAL WITH AMGR CALL 701-331-4220/701-360-1365. |
| - | NMRS TSNT FLT TRNG ACTIVITIES. |
| - | RWY 08/26 CLSD WINTER MONTHS DUE TO LACK OF SNOW REMOVAL. |
| - | RWY 08 HAS +3' DITCH 213' FM THRSHOLD |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (254KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (396KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Y37 - Park River Airport-W C Skjerven Field (16 nm W)
2C8 - Cavalier Municipal Airport (25 nm NW)
KRDR - Grand Forks Air Force Base (27 nm S)
KHCO - Hallock Municipal Airport (27 nm NE)
KGFK - Grand Forks International Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Hutson Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunrise | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunset | | 20:39 | | 01:39 |
| Evening civil twilight | | 21:14 | | 02:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 00:51:13 |
| Local (UTC-5) | 29-Apr-2026 19:51:13 |
|
| METAR |
| KGAF | 300035Z AUTO 35008G15KT 10SM CLR 06/M04 A3013 RMK AO2 PWINO
|
|
| TAF |
KRDR 26nm S | 291800Z 2918/3024 35010G20KT 9999 BKN040 620405 QNH3011INS BECMG 3002/3003 36009KT 9999 BKN040 620406 QNH3013INS TEMPO 3012/3016 34008KT 9000 -RA BKN020 620207 BECMG 3018/3019 34010G15KT 9999 BKN040 620405 QNH3014INS TX07/2920Z TN00/3012Z
|
KGFK 28nm S | 291720Z 2918/3018 34014G22KT P6SM BKN040 FM300200 35009KT P6SM BKN070 FM300900 VRB05KT P6SM SCT070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|