FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANK |
| Lat/Long: | 38-32-17.8000N 106-02-55.1000W 38-32.296667N 106-02.918333W 38.5382778,-106.0486389 (estimated) |
| Elevation: | 7523 ft. / 2293.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2010) |
| From city: | 2 miles W of SALIDA, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 81201 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DEN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | WED-SUN 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 133.85 (719-539-5268) |
| WX AWOS-3 at AEJ (17 nm N): | 132.925 (719-395-2599) |
- APCH CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 128.375/379.95 (PUEBLO RCAG).
- DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 119.85/363.15 (DENVER/B/ RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 7351 x 75 ft. / 2241 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 19 /F/A/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 38-32.096618N | | 38-32.497645N |
| Longitude: | 106-03.644348W | | 106-02.190287W |
| Elevation: | 7523.0 ft. | | 7384.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 062 magnetic, 071 true | | 242 magnetic, 251 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI DOES NOT PROVIDE OBSTACLE CLEARANCE BYD 2 NM FROM THRESHOLD, UNUSABLE BYD 2 NM. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. road, 850 ft. from runway, 24 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 36 x 36 ft. / 11 x 11 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 38-32.204167N | | |
| Longitude: | 106-02.949167W | | |
| Elevation: | 7458.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SALIDA/CHAFFEE COUNTY COUNTY COURTHOUSE SALIDA, CO 81201 Phone 719-539-2218 COUNTY CONTACT: ROBERT CHRISTIANSEN |
| Manager: | ZECHARIAH PAPP 9255 COUNTY ROAD 140 SALIDA, CO 81201 Phone (719) 239-1648 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT; INTENSIVE USAF STUDENT TRAINING IN VICINITY OF COLORADO SPRINGS & PUEBLO COLORADO. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
| - | RY 24 HAS 365 FT UNLIGHTED SMOKESTACK 5082 FT FM THLD 2500 FT R OF CNTRLN. |
| - | DURING HIGH WIND CONDITIONS DOWNDRAFTS APPROACHING RY 24. |
| - | RY 24 RECOMMENDED FOR LANDING; RY 06 FOR DEPARTURE WEATHER & TRAFFIC PERMITTING. |
| - | RY 06 +60 FT POWERLINE MARKED WITH ORANGE BALLS 630 FT FM THLD, 435 FT LEFT OF RY EXTDD CNTRLN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (339KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
Departure Procedures |
| RONBE TWO (RNAV) | |
download (135KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (288KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAEJ - Central Colorado Regional Airport (17 nm N)
KGUC - Gunnison-Crested Butte Regional Airport (41 nm W)
KLXV - Lake County Airport (43 nm N)
1V6 - Fremont County Airport (45 nm E)
KRCV - Astronaut Kent Rominger Airport (52 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Lou Nieves, Jr.
Taken late April 2019
from 9,500 MSL looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Salida Airport/Harriett Alexander Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 11:16 |
| Sunrise | | 05:47 | | 11:47 |
| Sunset | | 20:15 | | 02:15 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 02:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 21:20:23 |
| Local (UTC-6) | 24-May-2026 15:20:23 |
|
| METAR |
| KANK | 242055Z AUTO 01007KT 10SM BKN120 22/M05 A3020 RMK AO2 T02231049 55008 $
|
KMYP 13nm W | 242055Z AUTO 32025G32KT 10SM SCT050 BKN060 OVC090 08/M04 A3062 RMK AO2
|
KAEJ 17nm N | 242055Z AUTO 30017G25KT 10SM BKN100 20/M04 A3026 RMK AO2 T01991040
|
K7BM 18nm NW | 242055Z AUTO 20013G18KT 170V230 10SM SCT034 BKN060 OVC080 13/M02 A3039 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGUC 41nm W | 241722Z 2418/2518 19005KT P6SM FEW120 FM242000 30012G20KT P6SM FEW110 BKN130 FM250000 29009KT P6SM SCT090 BKN200 FM250600 VRB03KT P6SM SCT090 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|