FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | BFE |
| Lat/Long: | 33-10-23.3000N 102-11-34.5000W 33-10.388333N 102-11.575000W 33.1731389,-102.1929167 (estimated) |
| Elevation: | 3264.6 ft. / 995.1 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (1995) |
| From city: | 4 miles E of BROWNFIELD, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79316 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| LUBBOCK APPROACH: | 119.2 119.9 |
| LUBBOCK DEPARTURE: | 119.2 119.9 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LBBr193/34.8 | | LUBBOCK VORTAC | | 109.20 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL SELF SVC 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5218 x 75 ft. / 1590 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 33-09.946825N | | 33-10.720223N |
| Longitude: | 102-11.817518W | | 102-11.369407W |
| Elevation: | 3253.2 ft. | | 3264.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 017 magnetic, 026 true | | 197 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 40 ft. trees, 950 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2765 x 75 ft. / 843 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-10.653512N | | 33-10.331888N |
| Longitude: | 102-11.732953W | | 102-11.348923W |
| Elevation: | 3261.5 ft. | | 3250.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 135 true | | 306 magnetic, 315 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 48 ft. pline, 1530 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear | | 10 ft. road, 410 ft. from runway, 147 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TERRY COUNTY TERRY CO COURTHOUSE, 500 W. MAIN BROWNFIELD, TX 79316 Phone 806-637-3797 |
| Manager: | BRAD TANKERSLEY P.O. BOX 205 BROWNFIELD, TX 79316 Phone 806-543-9840 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | RWY 02/20 PARL TWY POOR, EXTSV CRACKS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (305KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLLN - Levelland Municipal Airport (24 nm N)
F82 - Lubbock Executive Airpark (27 nm NE)
KLUV - Lamesa Municipal Airport (29 nm SE)
F98 - Yoakum County Airport (32 nm W)
F49 - City of Slaton/Larry T Neal Memorial Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Terry County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:09 | | 12:09 |
| Sunrise | | 07:34 | | 12:34 |
| Sunset | | 20:10 | | 01:10 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 12:53:40 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 07:53:40 |
|
| METAR |
KLLN 24nm N | 041235Z AUTO 02010G16KT 10SM CLR 08/M03 A3026 RMK AO2
|
KLUV 29nm SE | 041235Z AUTO 05011KT 10SM BKN060 BKN070 11/05 A3019 RMK AO2
|
KLBB 35nm NE | 041153Z 04013G22KT 10SM BKN060 BKN070 10/00 A3022 RMK AO2 SLP196 60001 70007 T01000000 10117 20100 53034
|
KGNC 38nm SW | 041235Z AUTO 05014G20KT 10SM OVC049 13/02 A3024 RMK AO2 T01250016
|
|
| TAF |
KLBB 35nm NE | 041120Z 0412/0512 04015G25KT P6SM SCT100 FM042300 06011KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|