FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BID |
| Lat/Long: | 41-10-05.2000N 071-34-40.2000W 41-10.086667N 071-34.670000W 41.1681111,-71.5778333 (estimated) |
| Elevation: | 107.9 ft. / 32.9 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1985) |
| From city: | 1 mile W of BLOCK ISLAND, RI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 02807 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BID (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | JUN-SEP SUN-SAT 0800-1700, OCT-MAY SUN-SAT 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, COML & NON RHODE ISLAND REGISTERED ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 134.775 (401-466-5495) |
| PROVIDENCE APPROACH: | 125.75 |
| PROVIDENCE DEPARTURE: | 125.75 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.1 |
| WX ASOS at WST (15 nm NW): | 132.375 (401-596-9543) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 124.85/307.9 (WOODSTOCK RCAG) WHEN PROVIDENCE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SEY at field | | SANDY POINT VOR/DME | | 117.80 | | 15W |
| GONr128/23.5 | | GROTON VOR/DME | | 110.85 | | 14W |
| ORWr155/30.1 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
| PVDr205/34.0 | | PROVIDENCE VOR/DME | | 115.60 | | 14W |
| HTOr079/36.6 | | HAMPTON VORTAC | | 113.60 | | 13W |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 2502 x 100 ft. / 763 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-10.064787N | | 41-10.109410N |
| Longitude: | 071-34.941505W | | 071-34.399467W |
| Elevation: | 107.7 ft. | | 101.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 084 true | | 279 magnetic, 264 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 88 ft. trees, 2000 ft. from runway, 40 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none +9 FT FENCE, 0-200 FT FM RWY END, 150 FT L & 130 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF RHODE ISLAND RI AIRPORT CORPORATION, 2000 POST RD WARWICK, RI 02886 Phone 401-691-2227 |
| Manager: | IFTIKHAR AHMAD RHODE ISLAND AIRPORT CORP, 2000 POST RD WARWICK, RI 02886 Phone (401) 691-2265 |
Additional Remarks
| - | OBSTNS: LGTD TWRS 1 MI NE OF ARPT, 1/2 MI APART. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ARPT PRKG & SAFETY BRIEF AVBL ON LDG 122.85 MHZ OR CALL 401-466-5511. |
| - | RWY CONDS MAY NOT BE MNT OR RPRTD WHEN AP IS UNATNDD. CTC RI AP CORPORATION OPS AT 401-691-2265. |
| - | OVNGT PRKG FEE. |
| - | FOR CD WHEN APCH CLSD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | RWY 10/28 SAFETY AREA NOT STD SE |
| - | +15 FT DROPOFF 130 FT FM RWY END, 150 LEFT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (210KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (235KB) |
| VOR/DME RWY 10 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWST - Westerly State Airport (15 nm NW)
KMTP - Montauk Airport (16 nm W)
0B8 - Elizabeth Field Airport (21 nm W)
KGON - Groton-New London Airport (23 nm NW)
KUUU - Newport State Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Paulo Constantino
Photo taken 30-Aug-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Block Island State Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 09:18 |
| Sunrise | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunset | | 19:40 | | 23:40 |
| Evening civil twilight | | 20:10 | | 00:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 03:22:18 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 23:22:18 |
|
| METAR |
| KBID | 300256Z AUTO 06007KT 10SM OVC004 07/07 A2986 RMK AO2 SLP112 T00720067 58010
|
KWST 15nm NW | 300253Z AUTO 12004KT 10SM OVC012 09/08 A2986 RMK AO2 SLP112 T00890078 58006
|
KMTP 16nm W | 300254Z AUTO 00000KT 09/07 A2987 RMK AO1 SLP115 T00890072 58005
|
|
| TAF |
KGON 23nm NW | 291948Z 2920/3018 17009KT P6SM BKN040 BKN250 FM292300 VRB05KT P6SM SCT010 BKN040 TEMPO 2923/3003 BKN010 FM300300 VRB04KT P6SM SCT005 BKN010 TEMPO 3004/3008 4SM -RA BR BKN005 FM300800 VRB03KT 2SM -RA BR OVC005 TEMPO 3008/3012 1SM RA BR BKN003 FM301200 VRB03KT 1SM -DZ BR OVC004 FM301700 33006KT P6SM OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|