FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CFV |
| Lat/Long: | 37-05-38.4000N 095-34-19.2000W 37-05.640000N 095-34.320000W 37.0940000,-95.5720000 (estimated) |
| Elevation: | 754.4 ft. / 229.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1995) |
| From city: | 4 miles NE of COFFEYVILLE, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67337 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CFV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 35; PAPI RWYS 17 & 35; MIRL 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 121.275 (620-251-1959) |
| WX AWOS-3PT at IDP (11 nm W): | 118.525 (620-331-5980) |
| WX ASOS at PPF (15 nm N): | 118.175 (620-336-3834) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 128.6/282.325 (EDNA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BVOr046/26.5 | | BARTLESVILLE VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5868 x 100 ft. / 1789 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/D/Y/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 37-06.193628N | | 37-05.226680N |
| Longitude: | 095-34.463372W | | 095-34.459830W |
| Elevation: | 746.3 ft. | | 743.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. tree, 1405 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 36:1 slope to clear | | tree |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4005 x 75 ft. / 1221 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 37-05.302557N | | 37-05.770442N |
| Longitude: | 095-34.402650W | | 095-33.821727W |
| Elevation: | 745.9 ft. | | 752.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 045 true | | 220 magnetic, 225 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. tree, 1580 ft. from runway, 65 ft. left of centerline, 35:1 slope to clear | | 22 ft. trees, 1096 ft. from runway, 60 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COFFEYVILLE 102 W 7TH ST COFFEYVILLE, KS 67337 Phone 620-252-6108 |
| Manager: | JARROD POWERS 102 W 7TH ST, BOX 1629 COFFEYVILLE, KS 67337 Phone 620-252-8027 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (214KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIDP - Independence Municipal Airport (11 nm W)
KPPF - Tri-City Airport (15 nm N)
2K7 - Neodesha Municipal Airport (21 nm N)
KBVO - Bartlesville Municipal Airport (29 nm SW)
KMIO - Miami Regional Airport (35 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Robert Allen
Photo taken 14-Sep-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Coffeyville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:43 | | 11:43 |
| Sunrise | | 07:09 | | 12:09 |
| Sunset | | 19:43 | | 00:43 |
| Evening civil twilight | | 20:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 18:49:46 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 13:49:46 |
|
| METAR |
| KCFV | 011752Z AUTO 16015G21KT 10SM SCT030 BKN065 OVC090 24/17 A2987 RMK AO2 SLP108 T02440172 10250 20189 58002
|
KIDP 11nm W | 011835Z AUTO 17013KT 10SM OVC065 24/17 A2985 RMK AO2
|
KPPF 15nm N | 011752Z AUTO 17011KT 10SM OVC060 23/17 A2988 RMK AO2 SLP109 T02330172 10244 20167 58004
|
|
| TAF |
KBVO 29nm SW | 011720Z 0118/0218 17012G20KT P6SM BKN040 PROB30 0122/0204 3SM -TSRA BKN025CB FM020400 17014G22KT 6SM -SHRA VCTS OVC040CB TEMPO 0205/0209 VRB20G35KT 2SM -TSRA BKN015CB FM021000 18013G23KT P6SM BKN035 BKN100 TEMPO 0210/0214 BKN025 FM021700 21015G25KT P6SM SCT040
|
KCNU 35nm N | 011720Z 0118/0218 06006KT P6SM OVC050 TEMPO 0123/0201 4SM -TSRA OVC015CB FM020100 16011G21KT P6SM OVC035 PROB30 0201/0207 4SM TSRA OVC025CB FM020900 18016G28KT P6SM OVC030 FM021300 19020G34KT P6SM OVC018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|