FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LBE |
| Lat/Long: | 40-16-23.1618N 079-24-37.1720W 40-16.386030N 079-24.619533W 40.2731005,-79.4103256 (estimated) |
| Elevation: | 1198.7 ft. / 365.4 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2020) |
| From city: | 2 miles SW of LATROBE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 15650 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LBE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSR RWY 24; REIL RWY 06; HIRL RWY 06/24; TWY A, B, C & D - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | PPR 24 FOR UNSKED ACFT OPS WITH MORE THAN 9 PAX CALL AMGR 724-640-7234. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.0 |
| ATIS: | 118.375 |
| WX AWOS-3: | PHONE 724-537-0671 |
| PALMER GROUND: | 121.8 [0615-2200] |
| PALMER TOWER: | 125.0 [0615-2200] |
| JOHNSTOWN APPROACH: | 121.2 |
| JOHNSTOWN DEPARTURE: | 121.2 |
| EMERG: | 121.5 |
| WX AWOS-3PT at FWQ (20 nm W): | 118.475 (724-379-5815) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 124.4/327.1 (ALTOONA RCAG) WHEN JOHNSTOWN APCH CTL CLSD.
- ATIS FREQ 118.375 USED TO TMT AWOS WX DATA WHEN ATCT CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JSTr270/26.5 | | JOHNSTOWN VOR/DME | | 113.00 | | 06W |
| AGCr100/28.9 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 8222 x 150 ft. / 2506 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 198.0 | | Double tandem: | 321.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-15.913805N | | 40-16.858255N |
| Longitude: | 079-25.252932W | | 079-23.986133W |
| Elevation: | 1198.7 ft. | | 1135.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 056 magnetic, 046 true | | 236 magnetic, 226 true |
| Displaced threshold: | no | | 850 ft. |
| Declared distances: | TORA:8222 TODA:8222 ASDA:8222 LDA:8222 | | TORA:8222 TODA:8222 ASDA:8222 LDA:7372 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 24 PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 41 ft. pole, 762 ft. from runway, 538 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 58 ft. trees, 2043 ft. from runway, 218 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WESTMORELAND COUNTY ARPT AUTH 148 AVIATION LANE, SUITE 103 LATROBE, PA 15650-9549 Phone 724-640-7234 |
| Manager: | GABE MONZO 148 AVIATION LANE, SUITE 103 LATROBE, PA 15650-9549 Phone 724-539-8100 |
Additional Remarks
| A39-06/24 | PCR VALUE: 490/F/B/X/U |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC JOHNSTOWN APCH AT 814-532-5960, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0213. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 24 | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (201KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (132KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (276KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFWQ - Rostraver Airport (20 nm W)
KVVS - Joseph A Hardy Connellsville Airport (22 nm SW)
2G9 - Somerset County Airport (23 nm SE)
KAGC - Allegheny County Airport (24 nm W)
KIDI - Indiana County Airport (Jimmy Stewart Field) (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Todd Hendry
Photo taken 12-Nov-2020
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Arnold Palmer Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 09:20 |
| Sunrise | | 05:52 | | 09:52 |
| Sunset | | 20:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 21:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 16:35:12 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 12:35:12 |
|
| METAR |
| KLBE | 291545Z VRB04KT 10SM CLR 20/09 A3009
|
KP53 20nm W | 291556Z AUTO 00000KT 13/09 A3003 RMK AO1 SLP173 T01330089 $
|
|
| TAF |
| KLBE | 291120Z 2912/3012 VRB03KT P6SM SKC FM291700 27009G17KT P6SM SKC FM300000 25004KT P6SM FEW100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|