FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PTN |
| Lat/Long: | 29-42-34.3670N 091-20-20.3230W 29-42.572783N 091-20.338717W 29.7095464,-91.3389786 (estimated) |
| Elevation: | 8.5 ft. / 2.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2005) |
| From city: | 2 miles NW of PATTERSON, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 70392 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PTN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 24; MIRL RWY 06/24 PRESET MED INTST, TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 134.575 (985-395-6735) |
| NEW ORLEANS APPROACH: | 124.3 |
| NEW ORLEANS DEPARTURE: | 124.3 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.3 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TBDr274/26.7 | | TIBBY VOR/DME | | 117.15 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5399 x 150 ft. / 1646 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 29-42.420437N | | 29-42.877778N |
| Longitude: | 091-20.820530W | | 091-19.944982W |
| Elevation: | 6.7 ft. | | 8.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 058 magnetic, 059 true | | 238 magnetic, 239 true |
| Displaced threshold: | 394 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1491 ft. from runway, 262 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear APCH RATIO 23:1 TO DTHR. | | none |
Runway 4W/22W
| Dimensions: | 4500 x 100 ft. / 1372 x 30 m |
| Surface: | water, in good condition |
| RUNWAY 4W | | RUNWAY 22W |
| Latitude: | 29-42.265167N | | 29-42.695667N |
| Longitude: | 091-20.631833W | | 091-19.939717W |
| Elevation: | 1.0 ft. | | 1.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 055 true | | 234 magnetic, 235 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. road, 600 ft. from runway, 30:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF LOUISIANA DOTD AVIATION SECTION, PO BOX 94245 BATON ROUGE, LA 70804 Phone 225-379-3950 |
| Manager: | PAUL J. GOVERNAK 500 MAIN ST, 5TH FLOOR COURTHOUSE FRANKLIN, LA 70538 Phone 337-828-4100 |
Additional Remarks
| - | 4500 FT BY 100 FT WATERWAY HDG 04/22 LCTD 1100 FT SOUTH OF CONC RWY. DUAL LAND/SEA OPERATION. |
| - | FOR CD CTC NEW ORLEANS APCH AT 504-471-4350 OR 124.3. |
| - | PILOTS CONDUCTING EFVS OPS; BE AWARE LED ALS IN USE RWY 24. |
| - | CTC ARPT MGR FOR DSNGD RAMP SPACE FOR PUB USE AT ARPT |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 24 | |
download (315KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (299KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (303KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
L83 - Thibodaux Municipal Airport (26 nm E)
KARA - Acadiana Regional Airport (35 nm NW)
KREG - Louisiana Regional Airport (35 nm NE)
KHUM - Houma-Terrebonne Airport (36 nm E)
KIYA - Abbeville Chris Crusta Memorial Airport (42 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 26-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Harry P Williams Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:43 | | 10:43 |
| Sunrise | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunset | | 19:54 | | 00:54 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 19:54:44 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 14:54:44 |
|
| METAR |
| KPTN | 221856Z AUTO 23008KT 200V270 10SM SCT023 30/25 A2991 RMK AO2 SLP130 T03000250 $
|
|
| TAF |
KARA 34nm NW | 221720Z 2218/2318 22009KT P6SM SCT020 BKN200 FM221900 20009KT P6SM VCSH SCT040 BKN120 PROB30 2219/2301 3SM TSRA BKN030CB FM230100 VRB04KT P6SM BKN200 FM231400 18005KT P6SM VCTS BKN025CB
|
KHUM 36nm E | 221741Z 2218/2318 23006KT P6SM SCT030 SCT035 PROB30 2222/2302 4SM -TSRA BKN019CB FM230200 VRB04KT P6SM SCT020 BKN250 FM231300 17006KT P6SM SCT015 PROB30 2315/2318 4SM -TSRA BKN020CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|