FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SGH |
| Lat/Long: | 39-50-25.0000N 083-50-24.6000W 39-50.416667N 083-50.410000W 39.8402778,-83.8401667 (estimated) |
| Elevation: | 1051.3 ft. / 320.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 5 miles SSW of SPRINGFIELD, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45502 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SGH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1600 |
| Pattern altitude: | 2100.3 ft. MSL OHD TPA 1549 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT WIND CONE; SSALR RWY 24; REIL RWY 06, 15, & 33; HIRL RWY 06/24; MIRL RWY 15/33 - CTAF. PAPI RWY 06, 24, 15, & 33 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (937-324-4532) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at GDK (11 nm SW): | 118.525 (937-372-4668) |
| WX ASOS at DAY (18 nm W): | PHONE 937-419-1421 |
| WX AWOS-3 at I74 (18 nm N): | 118.325 (937-484-5863) |
| WX AWOS-3PT at UYF (18 nm E): | 120.85 (740-852-2844) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr360/24.7 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr113/27.7 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| RODr166/28.4 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 311/25.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 9010 x 150 ft. / 2746 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in fair condition NE 980 FT CONC, SW 1200 FT CONC, 6830 FT ASPH BTN. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 60 /R/B/W/T | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 330.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-50.103985N | | 39-50.972342N |
| Longitude: | 083-51.083613W | | 083-49.522532W |
| Elevation: | 1051.3 ft. | | 1036.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 054 true | | 238 magnetic, 234 true |
| Declared distances: | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 | | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights ALS UNMON INDEFLY. |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1697 ft. from runway, 161 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 70 ft. tree, 1939 ft. from runway, 462 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 5498 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-50.586653N | | 39-49.852273N |
| Longitude: | 083-50.927763W | | 083-50.240408W |
| Elevation: | 1042.1 ft. | | 1041.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 144 true | | 328 magnetic, 324 true |
| Declared distances: | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 | | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. crops, 287 ft. from runway, 131 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 55 ft. trees, 1450 ft. from runway, 154 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPRINGFIELD 76 E HIGH ST SPRINGFIELD, OH 45502-1214 Phone 937-325-6108 |
| Manager: | DRAKE HUFFMAN 1251 W BLEE RD SPRINGFIELD, OH 45502-8729 Phone 937-325-6108 OR 937-323-5804. |
Additional Remarks
| A30A-24 | CALM WIND RWY. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLYING YELLOW SPRINGS 2 NM SW BLW 4000 FT. |
| - | AVOID OVERFLYING ANG RAMP. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | HVY BIRD ACT DRG FALL & WINTER MONTHS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (225KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (462KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFFO - Wright-Patterson Air Force Base (10 nm W)
KGDK - Greene County/Lewis A Jackson Regional Airport (11 nm SW)
KDAY - James M Cox Dayton International Airport (18 nm W)
I74 - Grimes Field Airport (18 nm N)
KUYF - Madison County Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Springfield/Beckley Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 20:47 | | 00:47 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 17:51:09 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 13:51:09 |
|
| METAR |
KFFO 9nm W | 201555Z 34005KT 10SM OVC011 17/15 A3014 RMK AO2A SLP206 P0000 T01730153
|
KDAY 18nm W | 201656Z 02011KT 10SM -RA OVC010 16/14 A3017 RMK AO2 RAB10 SLP213 P0001 T01560139
|
KI74 18nm N | 201735Z AUTO 03009KT 10SM -RA BKN009 OVC021 14/13 A3018 RMK AO2 P0001
|
KUYF 18nm E | 201735Z AUTO 02011KT 10SM -DZ OVC007 15/15 A3017 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFFO 9nm W | 192355Z 1923/2101 22015G25KT 9000 -SHRA VCTS FEW030 BKN040CB OVC080 QNH2999INS TEMPO 1923/1924 VRB15G25KT 8000 -TSRA FEW020 OVC030CB TEMPO 2000/2002 VRB25G35KT 4800 -TSRAGR FEW020 OVC030CB BECMG 2002/2003 24009KT 9999 -SHRA OVC015 510104 QNH3000INS BECMG 2004/2006 26009KT 9999 VCSH OVC015 510104 QNH3000INS BECMG 2009/2010 27009KT 9000 -SHRA BKN015 OVC050 510104 QNH3000INS BECMG 2014/2015 02012G20KT 8000 -SHRA BKN020 OVC050 510104 QNH3004INS TEMPO 2019/2023 VRB15G25KT 4800 -TSRA SCT012 OVC020CB T
|
KDAY 18nm W | 201422Z 2014/2112 02012KT P6SM -SHRA OVC008 PROB30 2016/2022 2SM -SHRA BR FM210000 05012KT P6SM BKN025 FM210300 06012KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|