FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | UBS |
| Lat/Long: | 33-27-55.2000N 088-22-50.7000W 33-27.920000N 088-22.845000W 33.4653333,-88.3807500 (estimated) |
| Elevation: | 188.1 ft. / 57.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2020) |
| From city: | 3 miles SE of COLUMBUS, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39702 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN ON CALL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 OPR DUSK - 2200; AFT 2200 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 18 & 36 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| COLUMBUS APPROACH: | 135.6 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 135.6 |
| WX AWOS-3PT at GTR (11 nm W): | 126.375 (662-328-7798) |
| WX ASOS at CBM (11 nm N): | 354.6 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC (COLUMBUS RCAG) ON FREQS 127.1/269.4 WHEN COLUMBUS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IGBr096/6.8 | | BIGBEE VORTAC | | 116.20 | | 04E |
| CBMr165/11.0 | | CALEDONIA VORTAC | | 115.20 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4503 x 100 ft. / 1373 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-28.291402N | | 33-27.549092N |
| Longitude: | 088-22.853945W | | 088-22.836555W |
| Elevation: | 188.0 ft. | | 184.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 182 magnetic, 179 true | | 002 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS UFN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 68 ft. trees, 2510 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 2075 ft. from runway, 27:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COLUMBUS & LOWNDES COUNTY 523 MAIN ST, PO BOX 1408 COLUMBUS, MS 39703 Phone 662-328-7021 |
| Manager: | DAN DUSTON 368 FABRITEK DR COLUMBUS, MS 39702 Phone 662-251-4650 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | COURTESY CAR AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (231KB) |
| VOR-A | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (116KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGTR - Golden Triangle Regional Airport (11 nm W)
KCBM - Columbus Air Force Base (11 nm N)
M51 - Oktibbeha Airport (15 nm W)
M83 - McCharen Field Airport (16 nm NW)
3M8 - North Pickens Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dan Duston
Taken in the Summer of 2019
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbus-Lowndes County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 05:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 19:51 | | 00:51 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 17:11:45 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 12:11:45 |
|
| METAR |
KGTR 9nm W | 221656Z 18010KT 10SM BKN010 BKN017 OVC049 24/23 A2991 RMK AO2 RAB22E39 SLP129 P0000 T02440228 $
|
KCBM 11nm N | 212355Z AUTO 00000KT 10SM CLR 23/22 A2989 RMK AO2 SLP122 60043 T02320220 10290 20217 55003 $
|
|
| TAF |
KGTR 9nm W | 221146Z 2212/2312 16010KT 4SM RA BR BKN006 OVC012 FM221500 18011KT P6SM SCT025 BKN035 FM221700 18008KT P6SM -SHRA BKN040 FM230000 18004KT P6SM FEW050 FM230900 18004KT P6SM BKN009 OVC015
|
KCBM 11nm N | 212115Z 2121/2223 22009KT 9999 VCTS BKN020CB QNH2984INS TEMPO 2121/2124 22010G15KT 6000 -TSRA BECMG 2200/2201 19008KT 9999 NSW BKN030 QNH2984INS TEMPO 2201/2205 6000 SHRA VCTS BKN025CB BECMG 2208/2209 15010G15KT 8000 SHRA VCTS BKN005CB QNH2984INS TEMPO 2209/2215 18015G25KT 4800 TSRA TX26/2121Z TN21/2203Z LAST NO AMDS AFT 2121 NEXT 2609
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|