FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MXA |
| Lat/Long: | 35-53-40.0100N 090-09-16.4540W 35-53.666833N 090-09.274233W 35.8944472,-90.1545706 (estimated) |
| Elevation: | 242.7 ft. / 74.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2015) |
| From city: | 2 miles NE of MANILA, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72442 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JBR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAYLIGHT HOURS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 18 & 36; MIRL RWY 18/36; AND PAPI RWYS 18 & 36 - CTAF. LOCAL ARPT WX 4 CLICKS |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at HKA (16 nm E): | 135.025 (870-763-8206) |
- 4 CLICKS FOR TEMP, WIND, AND DENSITY ALT.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.075/289.4 (WALNUT RIDGE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JBRr087/21.1 | | JONESBORO VOR/DME | | 115.85 | | 00W |
| GQEr022/36.4 | | GILMORE VOR/DME | | 113.00 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FOR SVC AFT HRS CALL 901-605-1094 OUR 479-757-0722 NO FEE. FUEL AVBL WITH CREDIT CARD 8AM TO 5PM. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4201 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-54.013047N | | 35-53.320608N |
| Longitude: | 090-09.272153W | | 090-09.276307W |
| Elevation: | 240.8 ft. | | 242.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 181 magnetic, 180 true | | 001 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | no | | 60 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. tree, 2300 ft. from runway, 28:1 slope to clear | | 14 ft. road, 495 ft. from runway, 21:1 slope to clear APCH SLOPE 34:1 TO DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MANILA PO BOX 895 MANILA, AR 72442 Phone 870-561-4437 |
| Manager: | JOHN GEARHART PO BOX 895 MANILA, AR 72442 Phone 479-757-0722 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS AGRICULTURAL ACFT OPNS FM FEB-NOV 500 FT AGL & BLO. |
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (179KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (205KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (132KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBYH - Arkansas International Airport (11 nm E)
7M4 - Osceola Municipal Airport (14 nm SE)
KHKA - Blytheville Municipal Airport (16 nm E)
M12 - Steele Municipal Airport (19 nm NE)
KPGR - Kirk Field Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Manila Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:23 | | 10:23 |
| Sunrise | | 05:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 20:03 | | 01:03 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 22:06:59 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 17:06:59 |
|
| METAR |
KHKA 16nm E | 212153Z AUTO 02011KT 10SM OVC017 22/19 A2997 RMK AO2 SLP147 T02170189 PWINO $
|
KTKX 21nm N | 212135Z AUTO 03011KT 9SM OVC016 22/22 A2999 RMK AO2
|
KJBR 24nm W | 212153Z AUTO 06008KT 10SM OVC022 25/17 A2998 RMK AO2 SLP150 T02500172 $
|
|
| TAF |
KJBR 24nm W | 211742Z 2118/2218 05008KT P6SM BKN020 FM212000 05008KT P6SM BKN035 FM220400 06006KT P6SM BKN025 FM220900 05006KT 4SM -SHRA BR OVC009 FM221200 05006KT 4SM -SHRA BR BKN009 OVC015 PROB30 2212/2218 4SM TSRA SCT009 BKN015CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|