FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N52 |
| Lat/Long: | 34-51-49.7400N 080-44-52.7400W 34-51.829000N 080-44.879000W 34.8638167,-80.7479833 (estimated) |
| Elevation: | 602 ft. / 183.5 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 3 miles S of WAXHAW, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28173 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT BEACON - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| CHARLOTTE APPROACH: | 120.05 |
| CHARLOTTE DEPARTURE: | 120.05 |
| JOOLS STAR: | 135.6 |
| RASLN STAR: | 126.15 |
| WX AWOS-3 at LKR (10 nm SW): | 120.825 (803-286-6444) |
| WX ASOS at EQY (11 nm NE): | 135.775 (704-283-5185) |
| WX ASOS at UZA (17 nm NW): | 120.775 (803-306-5558) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CLTr158/22.0 | | CHARLOTTE VOR/DME | | 115.00 | | 05W |
| CTFr302/26.6 | | CHESTERFIELD VOR/DME | | 114.55 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STONIA | | 140/28.1 | | 260 | | 06W | | GHJ | --. .... .--- |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3309 x 40 ft. / 1009 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity RWY 04/22 NSTD LIRL. ONLY THREE END LGTS EACH SIDE OF RWYS & EACH SIDE OF DSPLCD THR. |
| Runway edge markings: | MRKGS SMALLER THAN STD DUE TO PVMT WIDTH. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 34-51.614333N | | 34-52.044333N |
| Longitude: | 080-45.082667W | | 080-44.675333W |
| Elevation: | 602.0 ft. | | 599.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 038 true | | 225 magnetic, 218 true |
| Displaced threshold: | no | | 200 ft. |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 342 ft. from runway, 63 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear +15 FT WINDSOCK POLE 132 FT FROM THR OFFSET 74 FT LEFT OF CNTRLN; AND +51 FT TREES 0-200 FT FROM THR OFFSET 133 FT RIGHT OF CNTRLN; +51 FT TREES 0-200 FT FROM THR OFFSET 157 FT LEFT OF CNTRLN; AND +7 FT FENCE 0-200 FT FROM THR OFFSET 112 FT RIGHT AND OFFSET 120 FT LEFT OF CNTRLN. | | 59 ft. trees, 301 ft. from runway, 148 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 84 FT TREES 0-200 FT FM THR OFFSET 133 FT RIGHT; 65 FT TREES 0-200 FT FM THR OFFSET 107 FT LEFT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | JAARS INC. PO BOX 248 WAXHAW, NC 28173 Phone 704-843-6220 |
| Manager: | DAN MILLER 7710 JAARS ROAD WAXHAW, NC 28173 Phone 704-843-6220 |
Additional Remarks
| - | RWY 04 HAS 5 FT DROP-OFF 150 FT FM THR, 0 BOTH. |
| - | TSNT TFC NOTE THAT ONLY JAARS PILOTS ARE PMTD TO USE NON-STD PATTERNS FOR T. |
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | RWY 04/22 20 FT DOWN SLOPE BTN ENDS. |
| - | SFC VARN IN RESA. |
| - | WIND CONDS PMTG AT NIGHT TKOF RWY 22 & LAND RWY 04. |
| - | TSNT TFC PROHIBITED FM LNDG ON GRASS PRACTICE AREAS. |
| - | FOR CD CTC CHARLOTTE APCH AT 704-359-0241. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JOOLS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (276KB) |
| LIINN THREE | |
2 pages:
[1] [2] (281KB) |
| MAJIC FOUR | |
download (235KB) |
| RASLN THREE | |
download (177KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (198KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLKR - Lancaster County Airport-Mc Whirter Field (10 nm SW)
KEQY - Charlotte-Monroe Executive Airport (11 nm NE)
KUZA - Rock Hill (York County) Airport-Bryant Field (17 nm NW)
KPYG - Pageland Airport (21 nm E)
KDCM - Chester Catawba Regional Airport (23 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of JAARS-Townsend Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:18 | | 10:18 |
| Sunset | | 20:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 15:30:16 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 11:30:16 |
|
| METAR |
KLKR 10nm SW | 191515Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 28/18 A3027 RMK AO2
|
KEQY 11nm NE | 191453Z AUTO VRB03KT 10SM CLR 27/19 A3026 RMK AO2 SLP245 T02670189 56001
|
|
| TAF |
KCLT 23nm NW | 191349Z 1914/2018 23005KT P6SM FEW035 SCT250 FM191600 21007KT P6SM FEW060 FM200000 18005KT P6SM FEW250 FM201300 23006KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|