FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PGR |
| Lat/Long: | 36-03-49.7000N 090-30-33.1000W 36-03.828333N 090-30.551667W 36.0638056,-90.5091944 (estimated) |
| Elevation: | 290.2 ft. / 88.5 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (1995) |
| From city: | 1 mile NW of PARAGOULD, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72450 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JBR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1600 FOR SVC AFT HRS CALL 870-450-7599 FEE CHARGED. |
| Pattern altitude: | 1099.2 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 04/22, REIL & PAPI RYS 04 & 22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at JBR (15 nm SW): | 118.525 (870-932-4010) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.075/289.4 (WALNUT RIDGE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JBRr019/12.0 | | JONESBORO VOR/DME | | 115.85 | | 00W |
| ARGr093/21.7 | | WALNUT RIDGE VORTAC | | 114.50 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD (100LL & JET A) |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 36-03.518135N | | 36-04.029503N |
| Longitude: | 090-30.797417W | | 090-30.135667W |
| Elevation: | 289.6 ft. | | 285.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 046 true | | 225 magnetic, 226 true |
| Displaced threshold: | 489 ft. | | 148 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 28 ft. road, 180 ft. from runway ROAD 180 FT & EXTENDS INTO RY PROTECTION ZONE. | | 13 ft. road, 460 ft. from runway, 200 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear OPEN DITCH 55 FT WIDE; 10 FT DEEP 138 FT FM THLD CROSSING. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2792 x 100 ft. / 851 x 30 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | SOFT WHEN WET. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 36-03.912450N | | 36-03.920783N |
| Longitude: | 090-30.973083W | | 090-30.406400W |
| Elevation: | 283.0 ft. | | 279.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 089 true | | 268 magnetic, 269 true |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. pline, 1300 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 1750 ft. from runway, 43:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PARAGOULD 301 WEST COURT PARAGOULD, AR 72450 Phone 870-239-7510 |
| Manager: | ROGER SLAYTON 305 AIRPORT ROAD PARAGOULD, AR 72450 Phone 870-239-7505 |
Additional Remarks
| - | UNLGTD TOWER 250 FT AGL .17 MILES ESE AER 04. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF OF RY AND TWY. |
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (197KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (379KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJBR - Jonesboro Municipal Airport (15 nm SW)
KMXA - Manila Municipal Airport (20 nm SE)
KARG - Walnut Ridge Regional Airport (20 nm W)
4M9 - Corning Municipal Airport (22 nm N)
M70 - Pocahontas Municipal Airport (24 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Kirk Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 10:19 |
| Sunrise | | 05:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 01:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 02:49:07 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 21:49:07 |
|
| METAR |
KJBR 15nm SW | 310153Z AUTO 01003KT 10SM CLR 26/22 A2992 RMK AO2 SLP127 T02560222 $
|
KARG 20nm W | 310232Z AUTO 33003KT 10SM BKN026 24/24 A2993 RMK AO2 $
|
K4M9 22nm N | 310235Z AUTO 00000KT 9SM CLR 24/24 A2993 RMK A01
|
KTKX 25nm NE | 310235Z AUTO 02005KT 10SM CLR 24/24 A2990 RMK AO2
|
|
| TAF |
KJBR 15nm SW | 301724Z 3018/3118 03005KT P6SM SCT020 BKN025 FM302000 04005KT P6SM FEW035 BKN045 FM310000 04003KT P6SM FEW060 FM310900 05003KT 4SM BR SCT010 FM311300 VRB03KT P6SM SCT025 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|