FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SGH |
| Lat/Long: | 39-50-25.0000N 083-50-24.6000W 39-50.416667N 083-50.410000W 39.8402778,-83.8401667 (estimated) |
| Elevation: | 1051.3 ft. / 320.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 5 miles S of SPRINGFIELD, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45502 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SGH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1800, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Pattern altitude: | 2100.3 ft. MSL OHD TPA 1549 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT WIND CONE; SSALR RWY 24; REIL RWY 06, 15, & 33; HIRL RWY 06/24; MIRL RWY 15/33 - CTAF. PAPI RWY 06, 24, 15, & 33 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (937-324-4532) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at GDK (11 nm SW): | 118.525 (937-372-4668) |
| WX ASOS at DAY (18 nm W): | PHONE 937-419-1421 |
| WX AWOS-3 at I74 (18 nm N): | 118.325 (937-484-5863) |
| WX AWOS-3PT at UYF (18 nm E): | 120.85 (740-852-2844) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr360/24.7 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr113/27.7 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| RODr166/28.4 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 311/25.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 9010 x 150 ft. / 2746 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in fair condition NE 980 FT CONC, SW 1200 FT CONC, 6830 FT ASPH BTN. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 60 /R/B/W/T | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 330.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-50.103985N | | 39-50.972342N |
| Longitude: | 083-51.083613W | | 083-49.522532W |
| Elevation: | 1051.3 ft. | | 1036.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 054 true | | 238 magnetic, 234 true |
| Declared distances: | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 | | TORA:9009 TODA:9009 ASDA:9009 LDA:9009 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights ALS UNMON INDEFLY. |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1697 ft. from runway, 161 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 70 ft. tree, 1939 ft. from runway, 462 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 5498 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-50.586653N | | 39-49.852273N |
| Longitude: | 083-50.927763W | | 083-50.240408W |
| Elevation: | 1042.1 ft. | | 1041.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 144 true | | 328 magnetic, 324 true |
| Declared distances: | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 | | TORA:5499 TODA:5499 ASDA:5499 LDA:5499 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. crops, 287 ft. from runway, 131 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 55 ft. trees, 1450 ft. from runway, 154 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPRINGFIELD 76 E HIGH ST SPRINGFIELD, OH 45502-1214 Phone 937-325-6108 |
| Manager: | SETH TIMMERMAN 1251 W BLEE RD SPRINGFIELD, OH 45502-8729 Phone 937-325-6108 |
Additional Remarks
| A30A-24 | PREF RWY WIND 10 KT OR LESS. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLYING YELLOW SPRINGS 2 NM SW BLW 4000 FT. |
| - | AVOID OVERFLYING ANG RAMP. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | HVY BIRD ACT DRG FALL & WINTER MONTHS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (232KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (462KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFFO - Wright-Patterson Air Force Base (10 nm W)
KGDK - Greene County/Lewis A Jackson Regional Airport (11 nm SW)
KDAY - James M Cox Dayton International Airport (18 nm W)
I74 - Grimes Field Airport (18 nm N)
KUYF - Madison County Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Springfield/Beckley Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunrise | | 07:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 19:59 | | 23:59 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 19:36:58 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 15:36:58 |
|
| METAR |
KSGH 2nm SE | 021856Z AUTO 21022G29KT 10SM BKN047 BKN055 26/15 A3000 RMK AO2 PK WND 21032/1824 SLP157 T02610150
|
KFFO 9nm W | 021755Z 20020G25KT 10SM FEW042 SCT250 27/16 A2999 RMK AO2A PK WND 21027/40 SLP156 T02650155 10265 20100 57015
|
KDAY 18nm W | 021856Z 21019G33KT 10SM FEW040 SCT047 BKN250 25/14 A3000 RMK AO2 PK WND 21036/1842 SLP156 T02500144
|
KI74 18nm N | 021915Z AUTO 22008G14KT 10SM SCT047 BKN060 24/15 A3000 RMK AO2
|
KUYF 18nm E | 021915Z AUTO 21017G28KT 10SM SCT044 BKN050 BKN065 25/16 A3003 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFFO 9nm W | 021412Z 0214/0317 18012KT 9999 FEW008 SCT035 BKN250 520054 QNH3002INS TEMPO 0215/0217 18015G25KT BECMG 0215/0217 19012G18KT 9999 SCT040 SCT070 BKN250 520054 QNH2998INS TEMPO 0217/0219 19015G25KT BECMG 0217/0219 20015G25KT 9999 SCT040 SCT070 BKN250 520054 QNH2993INS BECMG 0302/0303 20012G18KT 9999 VCSH SCT030 BKN060 BKN180 520104 QNH2994INS TEMPO 0303/0308 21015G25KT 8000 -SHRA BKN025 OVC055 BECMG 0307/0308 21014KT 9000 -SHRA SCT025 BKN055 BKN150 520104 QNH2998INS TEMPO 0308/0312 21012G18KT 6000
|
KDAY 18nm W | 021737Z 0218/0318 20017G30KT P6SM BKN080 FM030000 19014G24KT P6SM BKN150 WS020/22045KT TEMPO 0306/0309 5SM -SHRA BKN015 BKN090 FM030900 21010G20KT P6SM VCSH SCT015 BKN090 WS020/21045KT FM031400 22014G23KT P6SM BKN022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|