FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VBW |
| Lat/Long: | 38-21-55.1330N 078-57-32.2740W 38-21.918883N 078-57.537900W 38.3653147,-78.9589650 (estimated) |
| Elevation: | 1165 ft. / 355 m (estimated) |
| Variation: | 09W (2010) |
| From city: | 1 mile SE of BRIDGEWATER, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22812 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0900-1600, ALL SUN 1200-1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.55 (540-828-2076) |
| POTOMAC APPROACH: | 132.85 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 132.85 |
| WX AWOS-3 at SHD (7 nm SE): | 124.925 (540-234-0110) |
| WX AWOS-3PT at W13 (17 nm S): | 118.625 (540-941-7570) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOLr019/28.7 | | MONTEBELLO VOR/DME | | 115.30 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STAUT | | 009/9.8 | | 375 | | 09W | | SH | ... .... |
| CAVERNS | | 238/30.4 | | 245 | | 09W | | LUA | .-.. ..- .- |
Airport Services
| Fuel available: | A+ |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 4034 x 60 ft. / 1230 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-22.183667N | | 38-21.654400N |
| Longitude: | 078-57.793517W | | 078-57.282317W |
| Elevation: | 1156.8 ft. | | 1162.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 152 magnetic, 143 true | | 332 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | 145 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 11 ft. tree, 298 ft. from runway, 207 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear | | 1 ft. fence, 207 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear RWY 33 2 FT FENCE POST 70 FT FM THR, 27FT R OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ROCKINGHAM AVIATION CORP PO BOX 7 BRIDGEWATER, VA 22812 Phone 540-828-3214 |
| Manager: | AARON LORSON PO BOX 7 BRIDGEWATER, VA 22812 Phone 540-828-6070 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (198KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSHD - Shenandoah Valley Regional Airport (7 nm SE)
W13 - Eagle's Nest Airport (17 nm S)
8W2 - New Market Airport (21 nm NE)
KCHO - Charlottesville-Albemarle Airport (27 nm SE)
KLUA - Luray Caverns Airport (28 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Bridgewater Air Park that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 09:53 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:05 | | 00:05 |
| Evening civil twilight | | 20:33 | | 00:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 09:14:51 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 05:14:51 |
|
| METAR |
| KVBW | 300855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 10/10 A2978 RMK AO1 T00960096
|
KSHD 7nm SE | 300855Z AUTO 10005KT 10SM BKN050 11/08 A2981 RMK AO2 T01050084
|
KW13 17nm S | 300855Z AUTO 26004KT 10SM CLR 11/09 A2979 RMK AO1 T01140085
|
|
| TAF |
KCHO 28nm SE | 300545Z 3006/0106 VRB03KT 3SM BR FEW001 FM301100 30006KT 5SM BR SCT100 BKN200 FM301300 28005KT P6SM SCT025 BKN060 FM301500 31009G18KT P6SM FEW045 SCT200 FM010000 32005KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|