FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CAG |
| Lat/Long: | 40-29-42.8000N 107-31-18.0000W 40-29.713333N 107-31.300000W 40.4952222,-107.5216667 (estimated) |
| Elevation: | 6197.5 ft. / 1889.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2020) |
| From city: | 2 miles SE of CRAIG, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 81625 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CAG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN IRREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 25; REIL RWY 07 & 25; MIRL RWY 07/25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.425 (970-824-2373) |
| WX AWOS-3PT at HDN (14 nm E): | 119.275 (970-276-3690) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 120.475/235.975 (HAYDEN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CHEr247/10.0 | | HAYDEN VOR/DME | | 115.60 | | 14E |
| BQZr261/29.7 | | ROBERT VOR/DME | | 112.20 | | 13E |
| EKRr027/31.6 | | MEEKER VOR/DME | | 115.20 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 5606 x 100 ft. / 1709 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/D/X/T | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 40-29.656413N | | 40-29.768963N |
| Longitude: | 107-31.899802W | | 107-30.699785W |
| Elevation: | 6186.4 ft. | | 6197.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 083 true | | 254 magnetic, 263 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. tree, 345 ft. from runway, 6 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 32 ft. tree, 457 ft. from runway, 199 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MOFFAT CO MOFFAT COUNTY COURTHOUSE CRAIG, CO 81625 Phone 970-824-9148 COUNTY CONTACT JERRY HOBERG AT 970-824-9148. |
| Manager: | CANDACE MILLER 221 W VICTORY WAY CRAIG, CO 81625 Phone 970-824-9148 |
Additional Remarks
| - | RY 25 HAS +10 FT ROAD 340 FT FM THLD OB, +41 FT TREES 1185 FT FM THLD 50 LEFT OF CNTRLN, +75 FT TREES 4000 FT FM THLD. |
| - | WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -27C. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (187KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (238KB) |
| VOR RWY 25 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHDN - Yampa Valley Airport (14 nm E)
KSBS - Steamboat Springs Airport/Bob Adams Field (30 nm E)
KEEO - Meeker Coulter Field Airport (32 nm SW)
KDWX - Dixon Airport (33 nm N)
KEGE - Eagle County Regional Airport (58 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jeff Kaplan and Matt Beyer
Taken mid September 2015
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Craig-Moffat Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 11:25 |
| Sunrise | | 05:55 | | 11:55 |
| Sunset | | 20:17 | | 02:17 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 02:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 20:08:15 |
| Local (UTC-6) | 14-May-2026 14:08:15 |
|
| METAR |
| KCAG | 141953Z AUTO 29017G29KT 10SM CLR 24/M06 A3002 RMK AO2 PK WND 27029/1946 SLP100 T02391056
|
KHDN 14nm E | 141956Z AUTO 31013G23KT 10SM CLR 22/M04 A3005 RMK AO2 SLP096 T02171039
|
|
| TAF |
KHDN 14nm E | 141720Z 1418/1518 28015G25KT P6SM SKC FM150100 30009KT P6SM FEW140 FEW250 FM150300 24006KT P6SM FEW140 FEW250 FM150700 12005KT P6SM FEW150 FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|