FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 17N |
| Lat/Long: | 39-42-19.7130N 075-01-58.8110W 39-42.328550N 075-01.980183W 39.7054758,-75.0330031 (estimated) |
| Elevation: | 162 ft. / 49 m (estimated) |
| Variation: | 10W (1980) |
| From city: | 1 mile S of CROSS KEYS, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08094 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1954 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 1000 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 127.35 133.875 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 127.35 133.875 |
| WX AWOS-AV at N81 (13 nm E): | 122.7 |
| WX ASOS at PHL (14 nm NW): | 133.4 (215-492-9617) |
| WX ASOS at VAY (17 nm NE): | 119.325 (609-267-1176) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VCNr353/10.5 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| OODr082/13.1 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| ACYr315/25.9 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| DQOr096/26.6 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| GXUr240/27.1 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| CYNr266/28.5 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| MXEr122/32.0 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| ARDr200/33.4 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| ENOr047/36.2 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| SIEr353/38.2 | | SEA ISLE VORTAC | | 114.80 | | 09W |
| RBVr230/38.7 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| PTWr151/39.4 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RAINBOW | | 026/17.9 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
| LAKEHURST | | 249/38.0 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3500 x 50 ft. / 1067 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | non-standard LIRL LGT SPACING NSTD. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 39-42.249150N | | 39-42.408350N |
| Longitude: | 075-02.338567W | | 075-01.621217W |
| Elevation: | 137.0 ft. | | 161.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 074 true | | 264 magnetic, 254 true |
| Displaced threshold: | no | | 200 ft. DSPLCD THLD MARKED WITH LGTS. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 90 ft. trees, 900 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear +20 FT TREES 50 FT RT & LFT OF EXTD CTLN 0-200 FT FM APP END. +60 FT TREES 200 FT RT & LFT OF EXTD CTLN AT APP END. | | 73 ft. tree, 570 ft. from runway, 135 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear ROAD, FENCE, BLDGS, & TREES NEAR APCH END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CROSS KEYS AIRPORT LLC 1531 N. TUCKAHOE ROAD WILLIAMSTOWN, NJ 08094 Phone 856-629-3033 |
| Manager: | HARRY STRAHLENDORF 1531 N. TUCKAHOE ROAD WILLIAMSTOWN, NJ 08094 Phone 856-629-3033 |
Additional Remarks
| - | DUE TO PARACHUTE DROP ZONE ON N SIDE OF ARPT, ALL TFC TO REMAIN S OF RWY 09/27. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ARPT UNATTND THANKSGIVING, CHRISTMAS, NEW YEAR'S DAY AND EASTER. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
19N - Pine Valley Airport (6 nm NE)
N81 - Hammonton Municipal Airport (13 nm E)
KPHL - Philadelphia International Airport (14 nm NW)
KVAY - South Jersey Regional Airport (17 nm NE)
N14 - Flying W Airport (17 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 21-Jul-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Cross Keys Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 09:04 |
| Sunrise | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 00:35:53 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 20:35:53 |
|
| METAR |
KPHL 13nm NW | 302354Z 36013KT 10SM SCT065 19/05 A3004 RMK AO2 PK WND 01028/2338 SLP172 T01940050 10217 20194 53020 $
|
KVAY 16nm NE | ASOS 119.325 609-267-1176
302354Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/05 A3004 RMK AO2 SLP173 T01670050 10200 20167 53021
|
KMIV 20nm S | 302354Z AUTO 06008KT 10SM CLR 17/05 A3004 RMK AO2 SLP170 T01720050 10211 20172 53023
|
KPNE 23nm N | 302354Z 07005KT 10SM FEW065 18/06 A3004 RMK AO2 SLP173 T01780056 10206 20178 52017 $
|
KACY 25nm SE | 302354Z 08011KT 10SM CLR 14/08 A3006 RMK AO2 SLP177 T01390078 10217 20139 51031 $
|
KILG 26nm W | 302351Z 01008KT 10SM CLR 19/05 A3005 RMK AO2 SLP174 T01890050 10222 20189 53021 PNO $
|
|
| TAF |
KPHL 13nm NW | 302053Z 3021/3124 36015G25KT P6SM BKN060 FM302300 04009KT P6SM FEW150 FM310400 VRB02KT P6SM SKC FM311300 34005KT P6SM SKC FM311900 30007KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|