FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VAY |
| Lat/Long: | 39-56-34.4000N 074-50-44.7000W 39-56.573333N 074-50.745000W 39.9428889,-74.8457500 (estimated) |
| Elevation: | 52.8 ft. / 16.1 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2005) |
| From city: | 4 miles SW of MOUNT HOLLY, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08055 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1956 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0800-2000, NOV-MAR 0800-1800 ARPT UNATNDD THANKSGIVING & CHRISTMAS DAY. CHRISTMAS & THANKSGIVING EVE HRS 0800-1200. NEW YEARS DAY HRS 1100-1800. |
| Pattern altitude: | 852.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 08/26 AND REIL RY 08 & 26 -123.3. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 119.325 (609-267-1176) |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WX ASOS at PNE (11 nm NW): | PHONE 215-897-9068 |
| WX AWOS-AV at N81 (17 nm S): | 122.7 |
| WX ASOS at PHL (19 nm W): | 133.4 (215-492-9617) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GXUr263/12.1 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| ARDr181/18.8 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| CYNr302/20.5 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| RBVr236/22.4 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| VCNr023/24.9 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| OODr059/28.0 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| ACYr347/31.8 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| PTWr126/36.8 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| MXEr097/38.0 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| COLr246/38.5 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| DQOr076/38.5 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| SBJr197/38.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 266/24.2 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
| RAINBOW | | 034/34.2 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 3881 x 50 ft. / 1183 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-56.462425N | | 39-56.683053N |
| Longitude: | 074-51.134992W | | 074-50.355553W |
| Elevation: | 43.8 ft. | | 51.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 082 magnetic, 070 true | | 262 magnetic, 250 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 54 ft. tree, 550 ft. from runway, 170 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear | | 45 ft. tree, 909 ft. from runway, 99 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | N.J. DEPT. OF TRANSPORTATION 1035 PARKWAY AVE., P.O. BOX 600 TRENTON, NJ 08625-0600 Phone 609-530-2900 |
| Manager: | MINDY KIMBALL 68 STACY HAINES RD. LUMBERTON, NJ 08048 Phone 609-267-3131 |
Additional Remarks
| - | TREES ALONG SIDES OF RY PRIMARILY NW. |
| - | BALLS MKG PLINES ON APH TO RY 08 FADED. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | HELICOPTER TAKEOFFS AND LANDINGS RESTRICTED TO RY 08/26 ONLY. |
| - | PARALLEL TAXIWAY NON-STANDARD WIDTH, 18 FT ASP. |
| - | AVOID OVERFLYING HOUSING AREA WNW OF ARPT BELOW 300 FT WHEN IN THE TRAFFIC PATTERN FOR RWY 8. |
| - | FOR CD CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| WAALK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (287KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (175KB) |
| VOR RWY 26 | |
download (233KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (21KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N14 - Flying W Airport (2 nm E)
19N - Pine Valley Airport (11 nm SW)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (11 nm NW)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (13 nm E)
17N - Cross Keys Airport (17 nm SW)
N81 - Hammonton Municipal Airport (17 nm S)
KPHL - Philadelphia International Airport (19 nm W)
N87 - Trenton-Robbinsville Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 19-Jan-2013
looking east from 3,000' AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of South Jersey Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:11 | | 09:11 |
| Sunrise | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 08:59:53 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 04:59:53 |
|
| METAR |
| KVAY | ASOS 119.325 609-267-1176
190854Z AUTO 19003KT 10SM CLR 21/18 A3010 RMK AO2 SLP190 T02110178 58011
|
KPNE 12nm NW | 190854Z AUTO 22006KT 10SM CLR 23/19 A3010 RMK AO2 SLP190 T02330189 58010 TSNO
|
KWRI 13nm E | 190755Z AUTO 21009KT 10SM CLR 23/18 A3010 RMK AO2 SLP191 T02260183 $
|
KPHL 18nm W | 190854Z 18003KT 10SM FEW250 22/19 A3009 RMK AO2 SLP189 T02220189 58010 $
|
|
| TAF |
KPNE 12nm NW | 190537Z 1906/2006 20006KT P6SM SKC FM191300 23010KT P6SM SCT250 FM191700 25014G22KT P6SM FEW050 SCT250 FM200000 24008KT P6SM FEW050 SCT250 FM200300 22004KT P6SM SCT120
|
KWRI 13nm E | 190200Z 1902/2008 20007KT 9999 SKC QNH3012INS BECMG 1915/1916 23012G18KT 9999 SKC QNH3010INS BECMG 2001/2002 20010KT 9999 FEW050 FEW100 QNH3003INS TX37/1918Z TN22/1908Z
|
KPHL 18nm W | 190537Z 1906/2012 19005KT P6SM SKC FM191300 23010KT P6SM SCT250 FM191700 25014G22KT P6SM FEW050 SCT250 FM200000 24010KT P6SM FEW050 SCT250 FM200300 22005KT P6SM SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|