FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 35D |
| Lat/Long: | 42-31-49.5715N 085-49-25.6044W 42-31.826192N 085-49.426740W 42.5304365,-85.8237790 (estimated) |
| Elevation: | 706 ft. / 215.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 1 mile E of ALLEGAN, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49010 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 11 & 29; PAPI RWY 11 & 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 128.4 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 128.4 |
| WX ASOS at BIV (18 nm NW): | 119.025 (616-394-0190) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQS 128.5/273.525 (PULLMAN RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PMMr073/13.0 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| VIOr227/21.1 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 4300 x 75 ft. / 1311 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-31.851855N | | 42-31.757258N |
| Longitude: | 085-49.832170W | | 085-48.883543W |
| Elevation: | 703.6 ft. | | 702.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 098 true | | 283 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 21 ft. tree, 403 ft. from runway, 267 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 1830 x 150 ft. / 558 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | CLSD NOV 15 THRU MAR & WHEN SNOW COVD. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 42-31.993555N | | 42-31.760500N |
| Longitude: | 085-49.717692W | | 085-49.459500W |
| Elevation: | 700.0 ft. | | 703.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 141 true | | 326 magnetic, 321 true |
| Displaced threshold: | 530 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 96 ft. tree, 1175 ft. from runway, 10 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 6 ft. tree, 125 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALLEGAN 231 TROWBRIDGE ST ALLEGAN, MI 49010-1306 Phone 269-673-5511 |
| Manager: | JEFF MORRIE 231 TROWBRIDGE ST ALLEGAN, MI 49010-1306 Phone 269-686-1115 CELL 616-430-0324. |
Additional Remarks
| - | ADMIN BLDG ACCESS, PRESS 5-3-2-1. |
| - | SKYDIVING ACTIVITY THU - SUN. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY CONDS UNMON CTC AMGR FOR DTLS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (328KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Z98 - Ottawa Executive Airport (18 nm N)
KBIV - West Michigan Regional Airport (18 nm NW)
KAZO - Kalamazoo/Battle Creek International Airport (21 nm SE)
KLWA - South Haven Area Regional Airport (22 nm SW)
9D9 - Hastings Airport (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gerald Doutt
Photo taken 03-Nov-2013
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Padgham Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:43 | | 09:43 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 21:04 | | 01:04 |
| Evening civil twilight | | 21:37 | | 01:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 02:27:54 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 22:27:54 |
|
| METAR |
KBIV 18nm NW | 230153Z AUTO 10009KT 10SM OVC041 18/04 A3004 RMK AO2 SLP173 T01830039
|
KAZO 22nm SE | 230223Z 07009G17KT 10SM BKN027 OVC043 16/07 A3006 RMK AO2 T01560072
|
KLWA 22nm SW | 230215Z AUTO 09013G17KT 10SM BKN055 17/08 A3002 RMK AO2
|
KGRR 25nm NE | 230153Z 06013KT 10SM OVC042 16/03 A3007 RMK AO2 SLP184 T01610028 $
|
KBTL 29nm SE | 230212Z 08013G22KT 10SM SCT029 BKN047 OVC060 16/07 A3006 RMK AO2 T01560072 $
|
KBEH 35nm SW | 230153Z AUTO 08009G20KT 10SM BKN033 OVC065 17/08 A3001 RMK AO2 SLP161 T01720083
|
KHAI 36nm S | 230215Z AUTO 09009KT 10SM OVC027 16/08 A3004 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAZO 22nm SE | 221736Z 2218/2318 06012G22KT P6SM SCT150 FM222200 10009G16KT P6SM BKN050 FM230200 08009KT P6SM BKN025 FM230500 07009KT P6SM -SHRA BKN015 FM231000 07007KT P6SM -RA OVC008
|
KGRR 25nm NE | 221736Z 2218/2318 09015G25KT P6SM SCT150 FM230300 08014G22KT P6SM BKN050 FM230600 08014G22KT P6SM -SHRA BKN025 FM231200 07014G22KT P6SM -RA OVC012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|