FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 3G6 |
| Lat/Long: | 40-54-21.6000N 081-00-00.1000W 40-54.360000N 081-00.001667W 40.9060000,-81.0000278 (estimated) |
| Elevation: | 1187.5 ft. / 362.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2025) |
| From city: | 1 mile SE of SEBRING, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44609 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1969 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT NSTD LIRL RWY 18/36 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| CLEVELAND APPROACH: | 125.5 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 125.5 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND APCH (CLE) 0600-0100. APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 120.6/379.275 (MOUNT HOPE RCAG) 0100-0600.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ACOr147/15.2 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| BSVr067/22.0 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| EWCr286/36.1 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 264/27.4 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL ON REQ CALL AMGR. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 2768 x 45 ft. / 844 x 14 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition EXCESSIVE CRACKING, VEGETATION THRU CRACKS & JOINTS, & UNEVEN ROUGH PAVEMENT. |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD LIRL DUE TO LAYOUT, COLORS, & NON-FRANGIBLE FIXTURES. |
| Runway edge markings: | CNTRLN FADED. NSTD BASIC DUE TO NRS LAYOUT & SIZE. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-54.585583N | | 40-54.134550N |
| Longitude: | 081-00.044550W | | 080-59.957617W |
| Elevation: | 1184.7 ft. | | 1177.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 172 true | | 001 magnetic, 352 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none +18 FT TREES, 46 FT DIST, 92 FT R; +5 FT TREES, 119 FT DIST, 34 FT R. | | 18 ft. pole, 315 ft. from runway, 130 ft. both sides of centerline, 6:1 slope to clear +45 FT TREE, 188 FT DIST, 108 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | 3G6 LLC 18330 STATE ROUTE 62 BELOIT, OH 44609-9520 Phone 330-938-1216 |
| Manager: | WAYNE HARTER JR 18330 STATE ROUTE 62 BELOIT, OH 44609-9520 Phone 330-428-1269 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0223/0490. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (162KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (474KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
38D - Salem Airpark (7 nm E)
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (15 nm E)
KCAK - Akron-Canton Regional Airport (20 nm W)
KTSO - Carroll County/Tolson Airport (21 nm S)
02G - Columbiana County Airport (21 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Jul-2005
from approx. 5000' AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of Tri-City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunrise | | 07:05 | | 11:05 |
| Sunset | | 19:50 | | 23:50 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 00:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 08:54:12 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 04:54:12 |
|
| METAR |
KCAK 20nm W | 030551Z 19012KT 10SM FEW085 BKN250 19/12 A3000 RMK SLP149 T01940122
|
KPOV 22nm NW | 030615Z AUTO 20006KT 10SM SCT075 BKN085 20/12 A2999 RMK AO2 T02010119
|
KAKR 22nm W | 030554Z AUTO 19011KT 10SM BKN090 21/12 A2998 RMK AO2 SLP144 T02060122 10228 20200 51006
|
KYNG 26nm NE | 030551Z 18009G18KT 10SM BKN110 BKN250 20/14 A3000 RMK AO2 SLP155 60001 T02000139 10233 20189 50003 $
|
KUCP 28nm E | 030556Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 19/14 A3003 RMK AO2 SLP178 T01890139 10228 20189 50006
|
KBVI 28nm E | 030615Z AUTO 18006KT 10SM SCT120 20/15 A3005 RMK AO2 T01980145
|
KPHD 32nm SW | 030553Z AUTO 18007KT 10SM CLR 22/13 A3002 RMK AO2 SLP159 T02220128 10250 20178 51005
|
KBJJ 40nm W | 030556Z AUTO 19010KT 10SM BKN080 20/12 A2999 RMK AO2 SLP149 T02000122 10217 20167 51005
|
|
| TAF |
KCAK 20nm W | 030547Z 0306/0406 18012KT P6SM BKN100 WS020/21045KT FM030700 19014G24KT P6SM BKN090 TEMPO 0311/0313 -SHRA BKN035 FM032200 24012G20KT P6SM -SHRA VCTS BKN035CB FM040300 36005KT 5SM -SHRA BKN028
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|