FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 42J |
| Lat/Long: | 29-50-41.0690N 082-02-51.1400W 29-50.684483N 082-02.852333W 29.8447414,-82.0475389 (estimated) |
| Elevation: | 195.6 ft. / 59.6 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 3 miles N of KEYSTONE HEIGHTS, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32091 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR ACTVT REIL RWY 05, 23, & 11; MIRL RWY 05/23 & 11/29 - CTAF. PAPI OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 124.275 (352-473-8273) |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 118.175 ;10000 FT & BLW |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 118.175 ;10000 FT & BLW |
| WX ASOS at GNV (15 nm SW): | 127.15 (352-335-8672) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GNVr056/14.9 | | GATORS VORTAC | | 116.55 | | 04W |
| SGJr266/37.9 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 257/21.6 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5046 x 100 ft. / 1538 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 15 /R/B/X/T | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 29-50.194177N | | 29-50.782682N |
| Longitude: | 082-03.123745W | | 082-02.448372W |
| Elevation: | 176.4 ft. | | 195.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 045 true | | 230 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 1840 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 33:1 slope to clear | | 39 ft. trees, 1175 ft. from runway, 235 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 11/29
| Dimensions: | 4899 x 75 ft. / 1493 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /R/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 29-50.991128N | | 29-50.781682N |
| Longitude: | 082-03.368295W | | 082-02.472865W |
| Elevation: | 185.5 ft. | | 195.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 110 magnetic, 105 true | | 290 magnetic, 285 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1200 ft. from runway, 25:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 1160 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | KEYSTONE AIRPORT AUTHORITY 7150 AIRPORT ROAD STARKE, FL 32091-9347 Phone 352-473-0031 |
| Manager: | CRAIG COON 7150 AIRPORT RD, 7150 AIRPORT ROAD STARKE, FL 32091-9347 Phone 352-473-0031 |
Additional Remarks
| - | ANIMALS ON AND INVOF ARPT. |
| - | RSTRD AREA 2903A 1.5 NM RWY 23 END. FLY R TFC TO AVOID. |
| - | RWYS 11/29 RSTRD BY AMGR TO ACFT 12500 LBS GWT OR LESS. |
| - | SELF SERVE AVGAS AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. JET A BY APPOINTMENT. CALL 352-473-0031. |
| - | RWY 5/23 WEIGHT BEARING CAPACITY 2S-155. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE APCH AT 904-741-0284. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGNV - Gainesville Regional Airport (15 nm SW)
28J - Palatka Municipal Airport/Lt. Kay Larkin Field (22 nm SE)
KVQQ - Cecil Airport (24 nm N)
KHEG - Herlong Recreational Airport (29 nm NE)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Keystone Heights Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 00:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 08:07:24 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 04:07:24 |
|
| METAR |
| K42J | 220755Z AUTO 00000KT 7SM OVC100 23/23 A3002 RMK A01
|
KGNV 15nm SW | 220753Z AUTO 14004KT 10SM FEW100 23/22 A3004 RMK AO2 SLP170 T02330222 $
|
|
| TAF |
KGNV 15nm SW | 220520Z 2206/2306 13004KT P6SM SCT070 BKN120 BKN250 FM220800 00000KT P6SM SCT120 BKN250 FM221300 14007KT P6SM SCT025 SCT250 FM221900 17010KT P6SM VCSH BKN035 BKN070 BKN120 PROB30 2220/2224 VRB15G30KT 3SM +TSRA BR SCT020 BKN030CB OVC070 FM230100 13004KT P6SM SCT060 SCT120 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|