FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
The information below comes from the U.S. Federal Aviation Administration (FAA). The FAA is not the official source of data for facilities located outside the United States, and THESE RECORDS ARE LIKELY NOT COMPLETE OR CORRECT.
Location
| FAA Identifier: | CZBB |
| Lat/Long: | 49-04-32.7730N 123-00-36.7640W 49-04.546217N 123-00.612733W 49.0757703,-123.0102122 (estimated) |
| Elevation: | 6 ft. / 2 m (estimated) |
| Variation: | 17E (2011) |
| From city: | 9 miles SSE of BOUNDARY BAY, |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98281 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/2007 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | VANCOUVER CENTER |
| FSS: | KAMLOOPS FIC FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CYVR (NOTAM-D service not available) |
| Attendance: | 0700-2100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| ATIS: | 125.5 |
| GROUND: | 124.3 |
| TOWER: | 118.1 ;INNER 127.6 ;OUTER |
| MADEE RNAV STAR: | 118.2 ;WEST 120.7 ;EAST |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| YVRr074/5.5 | | VANCOUVER VOR/DME | | 115.90 | | 17E |
| YYJr025/28.1 | | VICTORIA VOR/DME | | 113.70 | | 17E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FRIDAY HARBOR | | 344/33.8 | | 284 | | 17E | | FHR | ..-. .... .-. |
| NANAIMO | | 074/34.0 | | 251 | | 21E | | YCD | -.-- -.-. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 6008 x 100 ft. / 1831 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 49-04.676750N | | 49-04.671895N |
| Longitude: | 123-01.155050W | | 122-59.650772W |
| Elevation: | 4.8 ft. | | 6.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 073 magnetic, 090 true | | 253 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | no | | 1001 ft. |
| Declared distances: | TORA:6008 TODA:6008 ASDA:6008 LDA:6008 | | TORA:6008 TODA:6992 ASDA:6008 LDA:5006 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Approach lights: | NSTD | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 10 ft. road, 190 ft. from runway, 100 ft. left and right of centerline |
Runway 13/31
| Dimensions: | 5605 x 100 ft. / 1708 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 49-04.778280N | | 49-04.038480N |
| Longitude: | 123-01.256880W | | 123-00.420300W |
| Elevation: | 4.9 ft. | | 5.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 143 true | | 306 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | 656 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5605 TODA:5933 ASDA:5605 LDA:4949 | | TORA:5605 TODA:5933 ASDA:5605 LDA:5605 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Approach lights: | NSTD | | NSTD |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CANADA |
| Manager: | ALPHA AVIATION INC. 7800 ALPHA WAY DELTA, BC Phone 604-946-5361 |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at CZBB.
Some nearby airports with instrument procedures:
KORS - Orcas Island Airport (22 nm S)
KBLI - Bellingham International Airport (25 nm SE)
KFHR - Friday Harbor Airport (33 nm S)
KBVS - Skagit Regional Airport (43 nm SE)
KNUW - Whidbey Island Naval Air Station (Ault Field) Airport (46 nm S)
|
|
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:18 | | 13:18 |
| Sunrise | | 06:50 | | 13:50 |
| Sunset | | 19:42 | | 02:42 |
| Evening civil twilight | | 20:14 | | 03:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 01:09:08 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 18:09:08 |
|
| METAR |
CYVR 10nm NW | 020019Z 06012KT 6SM -RA BR BKN022 BKN027 OVC035 07/07 A2942 RMK SC5SC1SC2 SLP965
|
CWWK 10nm E | 020000Z AUTO 06003KT 08/07 RMK AO1 8PAST HR 6012 SLP967 P0011 T00790068 50078
|
CWVF 11nm W | 020000Z AUTO 07013KT 07/06 RMK AO1 T00690056
|
CWMM 15nm NE | 020000Z AUTO 02007KT 07/06 RMK AO1 3PAST HR 6015 SLP972 P0009 T00670056 50081
|
CWWA 18nm N | 020000Z AUTO 06002KT 06/05 RMK AO1 6PAST HR 6013 SLP967 P0006 T00590052 50102
|
CWEZ 19nm S | 020000Z AUTO 12012KT 08/06 RMK AO1 4PAST HR 7011 PK WND 11020/2319 SLP959 P0002 T00810063 50006
|
|
| TAF |
CYVR 10nm NW | 012040Z 0121/0224 08012KT P6SM -RA SCT015 OVC040 TEMPO 0121/0203 5SM -RA BR BKN015 OVC030 BECMG 0200/0202 10005KT FM020300 VRB03KT P6SM SCT020 OVC040 TEMPO 0203/0215 5SM -RA BR OVC020 FM021500 28012G22KT P6SM BKN050 RMK NXT FCST BY 020000Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|