FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FAY |
| Lat/Long: | 34-59-28.3600N 078-52-48.9870W 34-59.472667N 078-52.816450W 34.9912111,-78.8802742 (estimated) |
| Elevation: | 189.4 ft. / 57.7 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (1985) |
| From city: | 3 miles S of FAYETTEVILLE, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28306 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1949 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-0000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 121.25 |
| WX ASOS: | 121.25 (910-484-1546) |
| FAYETTEVILLE GROUND: | 121.7 348.6 |
| FAYETTEVILLE TOWER: | 118.3 269.2 |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 125.175 ;321-060 127.8 ;231-320 133.0 ;061-230 285.575 ;321-060 290.25 ;061-230 343.725 ;231-320 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 125.175 ;321-060 127.8 ;231-320 133.0 ;061-230 285.575 ;321-060 290.25 ;061-230 343.725 ;231-320 |
| CLASS C: | 125.175 ;321-060 127.8 ;231-320 133.0 ;061-230 285.575 ;321-060 290.25 ;061-230 343.725 ;231-320 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 133.0 ;061-230 290.25 ;061-230 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FAY at field | | FAYETTEVILLE VOR/DME | | 114.85 | | 04W |
| SDZr114/37.3 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLINTON | | 281/25.5 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR MAJOR POWER PLANT REPAIRS AVBL FOR PISTON ENGINES ONLY. |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 7709 x 150 ft. / 2350 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 109.0 | | Double wheel: | 178.0 | | Double tandem: | 321.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 34-59.060722N | | 35-00.147857N |
| Longitude: | 078-53.220525W | | 078-52.421020W |
| Elevation: | 183.1 ft. | | 157.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 031 true | | 218 magnetic, 211 true |
| Displaced threshold: | 598 ft. | | 303 ft. |
| Declared distances: | TORA:7709 TODA:7709 ASDA:7006 LDA:6408 | | TORA:7709 TODA:7709 ASDA:6711 LDA:6408 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.13 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 10/28
| Dimensions: | 4801 x 150 ft. / 1463 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 17 /F/A/X/T | | Single wheel: | 53.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 34-59.269348N | | 34-59.253308N |
| Longitude: | 078-53.290210W | | 078-52.328662W |
| Elevation: | 182.9 ft. | | 183.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 098 magnetic, 091 true | | 278 magnetic, 271 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. trees, 800 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear | | 15 ft. trees, 800 ft. from runway, 90 ft. left of centerline, 40:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FAYETTEVILLE 400 AIRPORT RD SUITE 1 FAYETTEVILLE, NC 28306 Phone 910-433-1160 |
| Manager: | ANDREW LAGALA 400 AIRPORT RD SUITE 1 FAYETTEVILLE, NC 28306 Phone 910-433-1625 |
Additional Remarks
| A39-04/22 | PCR VALUE: 430/F/A/X/T |
| - | CLSD TO ALL MIL ACFT OVER 17000 LBS FOR ACR RAMP OPNS EXCP 24 HR PPR. CALL AMGR 910-433-1160 MON-FRI. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 04 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (222KB) |
| LOC BC RWY 22 | |
download (219KB) |
| VOR RWY 04 | |
download (180KB) |
| VOR RWY 22 | |
download (170KB) |
| VOR RWY 28 | |
download (164KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
Departure Procedures |
| MOUNTY FIVE | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (365KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFBG - Simmons Army Airfield (9 nm N)
KPOB - Pope Army Airfield (13 nm NW)
5W4 - P K Airpark (15 nm W)
KHRJ - Harnett Regional Jetport Airport (24 nm N)
KLBT - Lumberton Regional Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jake Williams Jr
Photo taken 06-Jun-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Fayetteville Regional Airport/Grannis Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 23:09:38 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 19:09:38 |
|
| METAR |
| KFAY | 242253Z 10006KT 10SM CLR 23/22 A3010 RMK AO2 RAE2159 SLP186 P0000 T02330217
|
KFBG 8nm N | 242255Z AUTO 07004KT 10SM CLR 24/23 A3009 RMK AO2 RAB00E32RAB42E48 TSB10E25 SLP191 P0000 T02420228 $
|
KPOB 12nm NW | 242255Z AUTO 00000KT 10SM SCT014 SCT035 BKN050 BKN065 BKN080 OVC110 24/23 A3009 RMK AO2 SLP191 P0063 T02380231 $
|
|
| TAF |
| KFAY | 241720Z 2418/2518 06005KT P6SM OVC010 FM241900 17006KT P6SM SCT025 BKN050 TEMPO 2419/2423 3SM -TSRA BKN040CB FM250600 18005KT 5SM -SHRA BKN007 FM251300 22010KT P6SM OVC015 FM251700 21010KT P6SM OVC040
|
KFBG 8nm N | 242216Z 2422/2524 11006KT 9999 BKN030 OVC040 QNH3021INS TEMPO 2422/2424 15010G18KT 1200 -TSRA BKN010 BKN015 OVC020 BECMG 2503/2504 18006KT 8000 SHRA BKN007 OVC010 QNH3014INS TEMPO 2514/2519 18006KT 4800 TSRA OVC007CB QNH3016INS BECMG 2519/2520 18006KT 9999 NSW BKN010 OVC015 QNH3012INS TX27/2422Z TN22/2510Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|