FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GEG |
| Lat/Long: | 47-37-08.5000N 117-32-06.8000W 47-37.141667N 117-32.113333W 47.6190278,-117.5352222 (estimated) |
| Elevation: | 2385 ft. / 726.9 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2020) |
| From city: | 5 miles SW of SPOKANE, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 99224 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GEG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.325 254.375 |
| WX ASOS: | PHONE 509-742-2544 |
| SPOKANE GROUND: | 121.9 348.6 |
| SPOKANE TOWER: | 118.3 278.3 |
| SPOKANE APPROACH: | 123.75 ;205-025 133.35 ;026-204 263.0 ;026-204 282.25 ;205-025 372.9 |
| SPOKANE DEPARTURE: | 123.75 ;205-025 133.35 ;026-204 263.0 ;026-204 282.25 ;205-025 372.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.55 |
| CLASS C: | 123.75 ;205-025 133.35 ;026-204 263.0 ;026-204 282.25 ;205-025 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| HILIE STAR: | 133.35 263.0 |
| IC: | 123.75 ;205-025 133.35 ;026-204 263.0 ;026-204 282.25 ;205-025 |
| ZOOMR STAR: | 123.75 282.25 |
| WX ASOS at SFF (9 nm NE): | 120.55 (509-535-3290) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEGr035/4.9 | | SPOKANE VORTAC | | 115.50 | | 14E |
| COEr233/30.3 | | COEUR D'ALENE VOR/DME | | 108.80 | | 19E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEER PARK | | 176/21.4 | | 365 | | 16E | | DPY | -.. .--. -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 11002 x 150 ft. / 3353 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 200.0 | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 400.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 47-36.604848N | | 47-37.873018N |
| Longitude: | 117-33.004793W | | 117-31.095955W |
| Elevation: | 2385.0 ft. | | 2322.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 045 true | | 211 magnetic, 225 true |
| Declared distances: | TORA:11002 TODA:11002 ASDA:11002 LDA:11002 | | TORA:11002 TODA:11002 ASDA:11002 LDA:11002 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) ALSF 2 MAY BE OPERATED AS SSALR DURING FAVORABLE WX CONDITIONS. |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, lighted |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 9 ft. gnd, 325 ft. from runway, 500 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Runway 8/26
| Dimensions: | 8199 x 150 ft. / 2499 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 180.0 | | Double tandem: | 280.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 47-37.017812N | | 47-37.006070N |
| Longitude: | 117-33.196065W | | 117-31.201742W |
| Elevation: | 2376.2 ft. | | 2371.5 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 076 magnetic, 090 true | | 256 magnetic, 270 true |
| Declared distances: | TORA:8199 TODA:8199 ASDA:8199 LDA:8199 | | TORA:8199 TODA:8199 ASDA:8199 LDA:8199 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SPOKANE COUNTY-CITY ARPT BOARD, 9000 W AIRPORT DRIVE SPOKANE, WA 99224 Phone 509-455-6455 |
| Manager: | DAVID HARING 9000 W AIRPORT DR., SUITE 204 SPOKANE, WA 99224 Phone 509-455-6455 |
Additional Remarks
| A39-03/21 | PCR VALUE: 660/R/A/W/T |
| A39-08/26 | PCR VALUE: 730/R/A/W/T |
| - | BE ALERT TO TURBULENCE OVER SMOKE STACKS 1 MILE EAST OF ARPT. |
| - | WATERFOWL & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | TWY K UNLGTD ON RAMP SIDE ALONG MAINTENANCE RAMP AND IS UNAVBL BELOW 1200 RVR UNLESS UNDER ESCORT BY "FOLLOW ME". |
| - | PORTIONS OF TWY K NOT VISIBLE FM ATCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HILIE THREE | |
download (158KB) |
| ZOOMR TWO | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 03 | |
download (270KB) |
| ILS OR LOC RWY 21 | |
download (244KB) |
| ILS RWY 03 (SA CAT I) | |
download (241KB) |
| ILS RWY 21 (SA CAT I) | |
download (239KB) |
| ILS RWY 03 (CAT II - III) | |
download (252KB) |
| ILS RWY 21 (CAT II - III) | |
download (249KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 03 | |
download (297KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 08 | |
download (293KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 21 | |
download (313KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 26 | |
download (279KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 03 | |
download (270KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 21 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 26 | |
download (256KB) |
| VOR RWY 03 | |
download (241KB) |
| VOR RWY 21 | |
download (231KB) |
| RIDDLE HILL VISUAL RWY 08 | |
download (136KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (210KB) |
Departure Procedures |
| SPOKANE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (338KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (566KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSKA - Fairchild Air Force Base (5 nm W)
KSFF - Felts Field Airport (9 nm NE)
KDEW - Deer Park Airport (21 nm N)
KCOE - Coeur d'Alene Airport - Pappy Boyington Field (30 nm E)
2S8 - Wilbur Airport (49 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in June 2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Spokane International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:08 | | 12:08 |
| Sunrise | | 05:42 | | 12:42 |
| Sunset | | 19:54 | | 02:54 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 03:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 08:55:32 |
| Local (UTC-7) | 26-Apr-2026 01:55:32 |
|
| METAR |
| KGEG | 260753Z 00000KT 10SM OVC110 07/M04 A2977 RMK AO2 SLP086 T00671039 401220006
|
KSKA 5nm W | 260755Z AUTO 00000KT 10SM OVC120 04/M01 A2976 RMK AO2 SLP082 T00411015 401201015 $
|
KSFF 10nm NE | 260753Z AUTO 00000KT 10SM CLR 04/M01 A2978 RMK AO2 SLP089 T00441011 401280000 $
|
|
| TAF |
| KGEG | 260520Z 2606/2706 VRB05KT P6SM FEW090 BKN120 FM262000 30007KT P6SM SCT080 BKN100 FM270200 VRB05KT P6SM BKN090
|
KSKA 5nm W | 260300Z 2603/2709 VRB06KT 9999 BKN100 QNH2972INS BECMG 2610/2611 VRB06KT 9999 SCT100 QNH2972INS BECMG 2615/2616 03007KT 9999 BKN090 620904 QNH2972INS BECMG 2706/2707 09006KT 9999 SCT080 QNH2984INS TX12/2623Z TNM01/2612Z
|
KSFF 10nm NE | 260520Z 2606/2706 VRB03KT P6SM FEW100 BKN120 FM262100 29005KT P6SM BKN080 BKN100 FM270200 VRB04KT P6SM BKN090
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|