FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AIO |
| Lat/Long: | 41-24-13.8000N 095-02-55.5000W 41-24.230000N 095-02.925000W 41.4038333,-95.0487500 (estimated) |
| Elevation: | 1164.9 ft. / 355.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (1995) |
| From city: | 2 miles W of ATLANTIC, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50022 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AIO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0800-1200 FOR SVC AFT HRS CALL 712-267-3263 |
| Pattern altitude: | 1964.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RYS 02/20 & 12/30 AND REIL AND PAPI RYS 02/20- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 127.825 (712-243-2748) |
| WX AWOS-3 at HNR (17 nm NW): | 118.325 (712-744-4400) |
| WX AWOS-3 at ADU (19 nm N): | 118.075 (712-563-2101) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 119.6/290.4 (OMAHA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OVRr057/34.1 | | OMAHA VORTAC | | 116.30 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 41-23.709532N | | 41-24.473985N |
| Longitude: | 095-03.245082W | | 095-02.839252W |
| Elevation: | 1145.9 ft. | | 1149.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 018 magnetic, 022 true | | 198 magnetic, 202 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3132 x 75 ft. / 955 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /F/C/X/U | | Single wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 41-24.590192N | | 41-24.309025N |
| Longitude: | 095-03.025442W | | 095-02.451312W |
| Elevation: | 1164.9 ft. | | 1143.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 119 magnetic, 123 true | | 299 magnetic, 303 true |
| Displaced threshold: | 290 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:3132 TODA:3132 ASDA:3132 LDA:2842 | | TORA:3132 TODA:3132 ASDA:3132 LDA:3132 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 73 ft. tree, 1287 ft. from runway, 75 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear 13 FT ROAD @ 80 FT ON CNTRLN. | | 15 ft. brush, 385 ft. from runway, 110 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ATLANTIC 23 E. 4TH ST. ATLANTIC, IA 50022 Phone 712-243-4810 |
| Manager: | BARRY REID 59706 AIRPORT RD ATLANTIC, IA 50022 Phone 712-243-3056 EMAIL ADDRESS: AIRWORKSAIO@GMAIL.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | CREEK 200 FT FM RY END 30. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (262KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHNR - Harlan Municipal Airport (17 nm NW)
KADU - Audubon County Airport (19 nm N)
KRDK - Red Oak Municipal Airport (25 nm S)
KGFZ - Greenfield Municipal Airport (28 nm E)
KCRZ - Corning Municipal Airport (28 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 06-Oct-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Atlantic Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 05:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 20:45 | | 01:45 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 02:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 23:37:02 |
| Local (UTC-5) | 31-May-2026 18:37:02 |
|
| METAR |
| KAIO | 312315Z AUTO 17004KT 10SM CLR 28/19 A2987 RMK AO2
|
KHNR 17nm NW | 312315Z AUTO 16008KT 10SM FEW048 28/19 A2988 RMK A01
|
KADU 19nm N | 312315Z AUTO 14004KT 10SM SCT037 SCT050 BKN075 28/18 A2989 RMK AO2
|
|
| TAF |
KOMA 39nm W | 311720Z 3118/0118 16009KT P6SM FEW050 BKN250 FM010300 13005KT P6SM BKN200 TEMPO 0103/0104 -TSRA BKN040CB FM011000 06003KT P6SM BKN200
|
KOFF 43nm SW | 311800Z 3118/0124 16010G15KT 9999 FEW250 QNH2985INS BECMG 3121/3122 13009KT 9999 SCT040 QNH2983INS BECMG 0101/0102 13009KT 8000 -SHRA BKN030 QNH2987INS TEMPO 0102/0106 13012G20KT 4800 -TSRA BKN030CB BECMG 0107/0108 VRB06KT 9999 NSW FEW250 QNH2991INS TX28/3122Z TN18/0110Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|