FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OMA |
| Lat/Long: | 41-18-11.4000N 095-53-38.6000W 41-18.190000N 095-53.643333W 41.3031667,-95.8940556 (estimated) |
| Elevation: | 984.5 ft. / 300.1 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2020) |
| From city: | 3 miles NE of OMAHA, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68110 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OMA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | 24 HRS |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) 24 HRS |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | PHONE 402-271-7515 |
| OMAHA GROUND: | 121.9 |
| OMAHA TOWER: | 132.1 256.9 |
| OMAHA APPROACH: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| OMAHA DEPARTURE: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.9 |
| AANDY STAR: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| CLASS C: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| D-ATIS: | 120.4 |
| HOWRY STAR: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| IC: | 135.875 ;WEST |
| LANTK STAR: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| MARWI STAR: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| OMAHA DP: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| TIMMO STAR: | 124.5 ;EAST 135.875 ;WEST |
| WX AWOS-3 at CBF (7 nm SE): | 126.575 (712-323-1542) |
| WX AWOS-3 at MLE (12 nm SW): | 118.25 (402-895-6778) |
| WX AWOS-3 at BTA (12 nm NW): | 120.225 (402-426-0448) |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OVRr311/10.8 | | OMAHA VORTAC | | 116.30 | | 08E |
| SCBr113/37.7 | | SCRIBNER VOR/DME | | 111.00 | | 06E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PLATTSMOUTH | | 357/21.6 | | 329 | | 05E | | PMV | .--. -- ...- |
| WAHOO | | 077/32.0 | | 400 | | 06E | | AHQ | .- .... --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 14R/32L
| Dimensions: | 9502 x 150 ft. / 2896 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 184.0 | | Double tandem: | 346.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14R | | RUNWAY 32L |
| Latitude: | 41-18.830502N | | 41-17.558412N |
| Longitude: | 095-54.365122W | | 095-53.157002W |
| Elevation: | 984.1 ft. | | 980.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 144 true | | 322 magnetic, 324 true |
| Declared distances: | TORA:9502 TODA:9502 ASDA:9502 LDA:9502 | | TORA:9502 TODA:9502 ASDA:9502 LDA:9502 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Runway 14L/32R
| Dimensions: | 8500 x 150 ft. / 2591 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 209.0 | | Double tandem: | 345.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14L | | RUNWAY 32R |
| Latitude: | 41-18.811830N | | 41-17.673862N |
| Longitude: | 095-54.025042W | | 095-52.944387W |
| Elevation: | 983.9 ft. | | 981.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 142 magnetic, 144 true | | 322 magnetic, 324 true |
| Declared distances: | TORA:8500 TODA:8500 ASDA:8500 LDA:8500 | | TORA:8500 TODA:8500 ASDA:8500 LDA:8500 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, lighted |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Runway 18/36
| Dimensions: | 8154 x 150 ft. / 2485 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 260.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-18.801083N | | 41-17.458483N |
| Longitude: | 095-53.670578W | | 095-53.677163W |
| Elevation: | 981.2 ft. | | 978.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 180 true | | 358 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | 141 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:8153 TODA:8153 ASDA:8153 LDA:8013 | | TORA:8153 TODA:8153 ASDA:8153 LDA:8153 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 110 ft. brdg, lighted, 4573 ft. from runway, 865 ft. right of centerline, 39:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | OMAHA AIRPORT AUTHORITY 4501 ABBOTT DRIVE, SUITE 2300 OMAHA, NE 68110 Phone 402-661-8000 |
| Manager: | MR. DAVID L. ROTH 4501 ABBOTT DRIVE, SUITE 2300 OMAHA, NE 68110 Phone 402-661-8000 CEO OF OMAHA ARPT AUTH. |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 848/R/C/W/T |
| A39-14R/32L | PCR VALUE: 848/R/C/W/T |
| A39-14L/32R | PCR VALUE: 848/R/C/W/T |
| - | BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | HLDG BAY AT RWY 32R CLSD EXC ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 79 FT. HLDG BAY AT RWY 18 CLSD EXC ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 79 FT. HLDG BAY AT RWY 32L CLSD EXC ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 118 FT. |
| - | APN TRML RAMP TXL BTN TWY F1 & TWY A1 CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 118 FT. |
| - | TWY F1, F2, & F3 CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 118FT. |
| - | APN TRML RAMP WIP HVY EQPT BTN TWY A1 AND TWY F1. |
| - | APN TRML RAMP BTN GATE A1 & GATE B19 CLSD. |
| - | NOISE MITIGATION PROCEDURES PROHIBIT VFR PATTERNS FOR MILITARY TURBOJET ACFT BETWEEN 0500-1200Z. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AANDY TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (288KB) |
| HOWRY THREE | |
download (221KB) |
| LANTK TWO | |
download (131KB) |
| MARWI FOUR | |
download (152KB) |
| TIMMO ONE (RNAV) | |
download (194KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14L | |
download (224KB) |
| ILS OR LOC RWY 14R | |
download (240KB) |
| ILS OR LOC RWY 18 | |
download (219KB) |
| ILS OR LOC RWY 32L | |
download (232KB) |
| ILS OR LOC RWY 32R | |
download (218KB) |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (264KB) |
| ILS RWY 14R (SA CAT I) | |
download (222KB) |
| ILS RWY 14R (CAT II - III) | |
download (217KB) |
| ILS RWY 32R (CAT II - III) | |
download (199KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14L | |
download (269KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14R | |
download (255KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 18 | |
download (250KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 32L | |
download (274KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 32R | |
download (263KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 36 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14L | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14R | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 18 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 32L | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 32R | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 36 | |
download (249KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 36 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (35KB) |
Departure Procedures |
| OMAHA ONE | |
download (136KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (219KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCBF - Council Bluffs Municipal Airport (7 nm SE)
KOFF - Offutt Air Force Base (11 nm S)
KMLE - Millard Airport (12 nm SW)
KBTA - Blair Executive Airport (12 nm NW)
KPMV - Plattsmouth Municipal Airport/Douglas V Duey Field (21 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mike and Shelby Knockenhauer
Taken in 2016
looking north
Do you have a better or more recent aerial photo of Eppley Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunrise | | 07:06 | | 12:06 |
| Sunset | | 19:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 18:44:40 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 13:44:40 |
|
| METAR |
| KOMA | 021752Z 33014KT 6SM -DZ BR OVC009 07/06 A2958 RMK AO2 DZB49 SLP019 P0000 60061 T00670056 10078 20061 53010
|
KCBF 6nm E | 021835Z AUTO 32018KT 9SM OVC004 06/06 A2956 RMK AO2
|
KOFF 11nm S | 021755Z 31010KT 10SM -DZ OVC007 08/06 A2955 RMK AO2A LTG DSNT NE-SE DZB46 SLP014 P0000 60050 T00830064 10094 20074 52010 $
|
KMLE 12nm SW | 021835Z AUTO 32013G19KT 10SM OVC009 08/05 A2961 RMK AO2 LTG DSNT SE T00750050
|
KBTA 12nm NW | 021835Z AUTO 32011KT 10SM OVC006 06/06 A2960 RMK AO2 LTG DSNT SE T00630059
|
|
| TAF |
| KOMA | 021725Z 0218/0318 34013KT P6SM OVC007 FM022100 30014KT P6SM OVC012 FM030100 VRB05KT P6SM BKN028 FM030600 08010KT P6SM BKN035 FM031000 08013KT P6SM OVC008
|
KOFF 11nm S | 021800Z 0218/0324 32010G15KT 9000 BR BKN007 OVC012 QNH2953INS TEMPO 0218/0224 6000 -DZ BKN006 OVC012 BECMG 0223/0224 35009KT 9999 NSW SCT007 SCT012 QNH2971INS BECMG 0309/0310 09010G15KT 9999 SCT003 BKN009 OVC015 QNH2979INS BECMG 0315/0316 04011KT 9000 -RA BR SCT003 BKN009 OVC015 QNH2973INS TEMPO 0320/0323 33015G25KT TX10/0222Z TN02/0312Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|