FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANP |
| Lat/Long: | 38-56-34.3550N 076-34-06.2040W 38-56.572583N 076-34.103400W 38.9428764,-76.5683900 (estimated) |
| Elevation: | 34.2 ft. / 10 m (estimated) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 5 miles SW of ANNAPOLIS, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 CONTACT AIRPORT MANAGER 410-956-1280 FOR APPROVAL OF ANY FLIGHT OPERATIONS BETWEEN 2200 - 0700 LOCAL. ARPT UNATNDD NEW YEARS; MEMORIAL DAY; JULY 4; LABOR DAY; THANKSGIVING & CHRISTMAS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 12/30 - CTAF. LIGHTING INOP BTW 2200-0700. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-2200. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| POTOMAC APPROACH: | 119.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 119.7 |
| WX AWOS-3 at W29 (11 nm E): | 120.575 (410-643-8795) |
| WX AWOS-3 at FME (12 nm NW): | 123.925 |
| WX ASOS at BWI (15 nm N): | PHONE 227-217-0474 |
| WX AWOS-3 at CGS (17 nm W): | 121.225 (301-864-5497) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BALr173/14.4 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| ADWr070/16.1 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| DCAr086/22.4 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| EMIr158/38.2 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ELLICOTT | | 166/22.8 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
| OXONN | | 075/23.9 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 097/26.0 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 2505 x 48 ft. / 764 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition MINOR PAVEMENT CRACKS FULL LENGTH. |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 38-56.634667N | | 38-56.510482N |
| Longitude: | 076-34.355333W | | 076-33.851480W |
| Elevation: | 30.6 ft. | | 31.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 118 magnetic, 108 true | | 298 magnetic, 288 true |
| Displaced threshold: | 476 ft. | | 326 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (5.75 degrees glide path) VGSI APCHS TO BE FLOWN. RWY 12 VGSI RELIABLE ON CNTLRN ONLY. | | 2-light PAPI on right (4.25 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 72 ft. trees, 284 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 6 FT FENCE ACROSS APCH END MARKED. 10 FT ROAD 156 FT FM THLD. | | 64 ft. trees, 819 ft. from runway, 86 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear +6 FT FENCE ACROSS APCH END MKD. +15 FT PUBLIC ROAD AT THLD, R OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LEE AIRPORT AUTHORITY LLC P.O. BOX 2342 ANNAPOLIS, MD 21401 Phone 410-956-1280 CORPORATION ESTABLISHED BY MARY C. LEE |
| Manager: | LEE RUNWAY MANAGER LLC P.O. BOX 2342 ANNAPOLIS, MD 21401 Phone 410-956-1280 |
Additional Remarks
| - | NO LANDING ON GRASS. LDG FEE AFTER ONE HOUR OR OVERNIGHT. |
| - | TOUCH & GO OPNS PROHIBITED. |
| - | NO TAKE-OFFS AFTER 2200 DAILY. |
| - | NO GRASS CROSSOVER FM RWY 12/30 TO TWY ROLLOUT TO THE END OF RWY. |
| - | HVY BIRD AND WILDLIFE ACT ON AND INVOF ARPT. |
| - | ARPT CLSD 2200-0700 LCL, CTC ARPT MANAGER FOR DETAILS. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (369KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (10 nm W)
W29 - Bay Bridge Airport (11 nm E)
KFME - Fort Meade Executive Airport (12 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (15 nm N)
KADW - Joint Base Andrews (16 nm SW)
KCGS - College Park Airport (17 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lee Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 09:18 |
| Sunrise | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 23:52:47 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 19:52:47 |
|
| METAR |
KNAK 5nm NE | 222254Z AUTO 07007G16KT 10SM -RA OVC042 13/09 A3034 RMK AO2 RAB15 SLP274 P0000 T01280089
|
KW29 11nm E | 222335Z AUTO 08005KT 10SM OVC043 A3032 RMK AO2
|
KFME 13nm NW | 222335Z AUTO 09005KT 10SM OVC039 11/10 A3035 RMK AO1
|
KBWI 14nm N | 222254Z 10011KT 10SM FEW029 OVC039 12/09 A3032 RMK AO2 SLP267 T01220089
|
KADW 16nm SW | 222325Z 06007KT 10SM SCT011 BKN016 BKN022 BKN027 OVC035 12/10 A3031 RMK AO2A BKN016 V SCT SLP271 $
|
KCGS 17nm W | 222335Z AUTO 07004KT 10SM OVC036 12/09 A3034 RMK AO2 T01160091
|
|
| TAF |
KBWI 14nm N | 222106Z 2221/2324 10011KT 6SM -RA SCT015 OVC035 FM222200 07010KT 4SM -RA OVC015 FM231800 08013KT 2SM -RA OVC003
|
KADW 16nm SW | 211700Z 2117/2223 05012G18KT 9999 BKN030 OVC040 QNH3016INS BECMG 2123/2124 03010G15KT 9000 -SHRA BKN015 OVC025 QNH3018INS TEMPO 2201/2203 6000 SHRA BKN006 BECMG 2206/2207 07009KT 8000 -SHRA BR BKN008 OVC015 QNH3021INS BECMG 2211/2212 06010KT 8000 -SHRA BKN010 OVC020 QNH3024INS BECMG 2216/2217 08010G22KT 9000 SHRA BKN015 OVC025 QNH3023INS TX21/2117Z TN13/2210Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|