FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CTJ |
| Lat/Long: | 33-37-54.1050N 085-09-08.1530W 33-37.901750N 085-09.135883W 33.6316958,-85.1522647 (estimated) |
| Elevation: | 1164.6 ft. / 355.0 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2005) |
| From city: | 5 miles NW of CARROLLTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30117 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800, ALL SUN 1300-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | HIRL RWY 17/35 PRESET MED INTST DUSK-2200, AFT 2200 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 17 & 35 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 118.175 (770-214-9667) |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 [0645-2300] |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 [0645-2300] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.6 |
| WX AWOS-3 at PUJ (20 nm NE): | 126.225 (770-445-3870) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr182/31.9 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| LGCr003/35.1 | | LAGRANGE VORTAC | | 115.60 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CARROLLTON | | 349/4.1 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
| COWETA COUNTY | | 319/31.4 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| PECAT | | 306/38.8 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5503 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 43.0 | | Double wheel: | 56.0 | | Double tandem: | 83.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 33-38.337443N | | 33-37.466040N |
| Longitude: | 085-09.286898W | | 085-08.984878W |
| Elevation: | 1164.6 ft. | | 1110.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 164 true | | 348 magnetic, 344 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 92 ft. trees, 2341 ft. from runway, 401 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 34 ft. trees, 948 ft. from runway, 575 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WEST GA ARPT AUTH 635 REGIONAL AIRPORT ROAD CARROLLTON, GA 30117 Phone 770-354-5927 |
| Manager: | MARK WEINSTEIN 635 REGIONAL AIRPORT ROAD CARROLLTON, GA 30117 Phone 470-431-0366 |
Additional Remarks
| - | DEER AND TURKEYS ON & NEAR RWYS AT ALL TIMES. |
| - | FOR APCH/DEP SVC CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131. IF RLS TIME IS EXPD TO BE LESS THAN 5 MINS, CTC CD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (517KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (20 nm NE)
4A4 - Polk County Airport/Cornelius Moore Field (23 nm N)
KCCO - Newnan Coweta County Airport (27 nm SE)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (33 nm E)
KVPC - Cartersville Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 22-Dec-2012
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of West Georgia Regional Airport/O V Gray Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:03 | | 11:03 |
| Sunrise | | 07:28 | | 11:28 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 05:12:27 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 01:12:27 |
|
| METAR |
| KCTJ | 020455Z AUTO 00000KT 10SM OVC100 18/16 A3020 RMK AO2 T01760155
|
KPUJ 20nm NE | 020455Z AUTO VRB04KT 8SM CLR 19/16 A3016 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFTY 33nm E | 011732Z 0118/0218 26009KT P6SM FEW025 SCT100 FM012000 20008KT P6SM VCSH SCT035 SCT060 PROB30 0122/0201 VRB15G25KT 4SM -TSRA BKN035CB FM020200 17004KT P6SM FEW040 SCT080 FM020600 15005KT P6SM SKC FM021500 15007KT P6SM SCT050
|
KATL 35nm E | 020401Z 0204/0306 19005KT P6SM SCT080 FM020800 15004KT P6SM FEW020 FM021500 16006KT P6SM SCT030 FM021700 15009KT P6SM SCT050
|
KRYY 36nm NE | 011732Z 0118/0218 20009KT P6SM FEW025 SCT100 FM012000 20008KT P6SM VCSH SCT035 SCT060 PROB30 0122/0201 VRB15G25KT 4SM -TSRA BKN035CB FM020200 17004KT P6SM FEW040 SCT080 FM020600 15005KT P6SM SKC FM021500 15007KT P6SM SCT050
|
KMGE 36nm NE | 011300Z 0113/0219 17005KT 9999 FEW070 SCT150 BKN250 QNH3022INS BECMG 0117/0118 21010G15KT 9999 VCTS BKN030CB BKN090 BKN250 QNH3013INS BECMG 0120/0121 VRB10G20KT 6000 -TSRA BR OVC025CB QNH3009INS BECMG 0123/0124 15010G15KT 9999 VCSH SCT040 BKN100 BKN250 QNH3010INS BECMG 0200/0201 15009KT 9999 NSW FEW040 SCT100 SCT250 QNH3012INS BECMG 0218/0219 15012G18KT 9999 VCSH BKN030 BKN100 QNH3009INS TX29/0120Z TN15/0212Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|