FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GEU |
| Lat/Long: | 33-31-36.9000N 112-17-42.5000W 33-31.615000N 112-17.708333W 33.5269167,-112.2951389 (estimated) |
| Elevation: | 1071.3 ft. / 326.5 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (1995) |
| From city: | 6 miles W of GLENDALE, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85307 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1986 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GEU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-1930 |
| Pattern altitude: | 2101.3 ft. MSL TPA HIGH PERFORMANCE 1530 FT AGL, HELICOPTER/ULTRALIGHTS 630 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - 121.00. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.425 |
| WX AWOS-3: | PHONE 623-877-8609 |
| GLENDALE GROUND: | 118.0 [0600-2030 MON-FRI; 0700-1900 SAT & SUN] |
| GLENDALE TOWER: | 121.0 [0600-2030 MON-FRI; 0700-1900 SAT & SUN] |
| LUKE APPROACH: | 118.15 ;NORTH |
| PHOENIX APPROACH: | 120.7 |
| LUKE DEPARTURE: | 118.15 ;NORTH |
| PHOENIX DEPARTURE: | 120.7 |
| DSERT STAR: | 120.7 |
| SUNSS STAR: | 124.1 |
| WX ASOS at DVT (14 nm NE): | 126.5 (480-308-1230) |
| WX ASOS at PHX (15 nm E): | PHONE 602-551-6092 |
- EMERGENCY FREQUENCY 121.5 NOT MONITORED BY ATCT.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY PRESCOTT RADIO ON FREQ 122.2 (PHOENIX RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PXRr277/17.2 | | PHOENIX VORTAC | | 115.60 | | 12E |
| BXKr067/26.9 | | BUCKEYE VORTAC | | 110.60 | | 14E |
| IWAr280/34.9 | | WILLIE VORTAC | | 113.30 | | 13E |
| GBNr015/39.2 | | GILA BEND VORTAC | | 116.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:SELF SERV AVBL H24. A1+:JET A 0630-1930; FEE AFT HR - 623-877-3333. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 7150 x 100 ft. / 2179 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 33-31.083590N | | 33-32.145793N |
| Longitude: | 112-18.012923W | | 112-17.402403W |
| Elevation: | 1041.4 ft. | | 1071.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 014 magnetic, 026 true | | 194 magnetic, 206 true |
| Displaced threshold: | 701 ft. | | 1001 ft. |
| Declared distances: | TORA:7150 TODA:7150 ASDA:6980 LDA:6279 | | TORA:7150 TODA:7150 ASDA:7116 LDA:6115 |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 201 ft. from runway, 150 ft. right of centerline +13 FT ROAD 0-200 FT FM RWY END 150 FT R. | | 6 ft. fence, 201 ft. from runway, 150 ft. right of centerline +12 FT BLAST FENCE 95 FT FM RWY END BOTH SIDES. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GLENDALE 5850 W GLENDALE AVE. GLENDALE, AZ 85301 Phone 623-930-2188 |
| Manager: | MATTHEW SMITH 6801 N. GLEN HARBOR BLVD, SUITE 201 GLENDALE, AZ 85307 Phone 623-930-2188 623-930-2188 FM 0800-1700; 602-980-0433 FM 0600-2000. |
Additional Remarks
| A30A-01 | PREFERRED FOR NOISE ABATEMENT. |
| - | MIL JET TFC 5 MI W. COYOTES & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | UNMKD & UNLGT PWR LINES 1/4 MI W PARL TO RWY. |
| - | TGL DISCOURAGED BTN 2200-0600. |
| - | AVOID NOISE SENSITIVE AREA N & SE; NOISE ABATEMENT PROC - AMGR. |
| - | HEL PAT WEST NA SS-SR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, CTC PHOENIX APCH AT 602-306-2565. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DSERT TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| SUNSS EIGHT | |
download (237KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (253KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (143KB) |
Departure Procedures |
| BNYRD SIX (RNAV) | |
download (161KB) |
| FTHLS SIX (RNAV) | |
download (217KB) |
| GLENDALE ONE | |
download (178KB) |
| IZZZO EIGHT (RNAV) | |
download (214KB) |
| JUDTH SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| KATMN SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| LALUZ SIX (RNAV) | |
download (221KB) |
| MAYSA SEVEN (RNAV) | |
download (160KB) |
| SNOBL SIX (RNAV) | |
download (222KB) |
| YOTES SIX (RNAV) | |
download (186KB) |
|
| DRAKE TWO (OBSTACLE) (RNAV) | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (392KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLUF - Luke Air Force Base (4 nm W)
KGYR - Phoenix Goodyear Airport (7 nm SW)
KDVT - Phoenix Deer Valley Airport (14 nm NE)
KPHX - Phoenix Sky Harbor International Airport (15 nm E)
KSDL - Scottsdale Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Vicki Eifert
Photo taken 01-Jun-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Glendale Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 11:59 |
| Sunrise | | 05:26 | | 12:26 |
| Sunset | | 19:25 | | 02:25 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 02:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 12:03:19 |
| Local (UTC-7) | 20-May-2026 05:03:19 |
|
| METAR |
| KGEU | 200247Z 22009KT 10SM CLR 30/M14 A2980 RMK LAST
|
KLUF 4nm W | 201055Z AUTO 21004KT 10SM CLR 21/M08 A2984 RMK AO2 SLP092 T02111084 $
|
KGYR 8nm SW | 200347Z 26007KT 10SM BKN250 28/M09 A2984 RMK LAST
|
KPHX 13nm SE | 201151Z 12003KT 10SM FEW150 BKN250 22/M08 A2984 RMK AO2 SLP087 T02221083 10272 20222 56001
|
KDVT 15nm NE | 201153Z 04003KT 10SM CLR 18/M09 A2987 RMK AO2 SLP095 T01831089 10250 20172 53001
|
KSDL 20nm E | 201153Z AUTO 00000KT 10SM CLR 20/M05 A2988 RMK AO2 SLP096 T02001050 10261 20200 53001
|
|
| TAF |
KLUF 4nm W | 200400Z 2004/2110 VRB06KT 9999 SCT180 SCT250 QNH2988INS BECMG 2019/2020 23012KT 9999 SKC QNH2983INS WND VRB06KT AFT 2104 TX33/2023Z TN16/2013Z
|
KPHX 13nm SE | 200845Z 2009/2112 23005KT P6SM BKN250 FM201100 11005KT P6SM BKN250 FM201700 18006KT P6SM SCT250 FM202100 26008KT P6SM SKC FM210800 11005KT P6SM SKC
|
KDVT 15nm NE | 200520Z 2006/2106 VRB04KT P6SM BKN250 FM200800 06004KT P6SM BKN250 FM201600 18006KT P6SM FEW250 FM202100 23008KT P6SM SKC FM210400 VRB04KT P6SM SKC
|
KSDL 20nm E | 200520Z 2006/2106 VRB03KT P6SM BKN250 FM201600 18005KT P6SM SCT250 FM202200 24006KT P6SM SKC FM210300 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|