FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GZH |
| Lat/Long: | 31-24-54.0000N 087-02-36.1000W 31-24.900000N 087-02.601667W 31.4150000,-87.0433611 (estimated) |
| Elevation: | 259 ft. / 78.9 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2015) |
| From city: | 5 miles W of EVERGREEN, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36401 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GZH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 10; MIRL RWYS 01/19 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 133.425 (251-578-1438) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 134.15/338.3 (CRESTVIEW RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MVCr096/16.0 | | MONROEVILLE VORTAC | | 116.80 | | 04E |
| CEWr329/40.0 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5005 x 150 ft. / 1526 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 31-24.391348N | | 31-25.213648N |
| Longitude: | 087-02.866167W | | 087-02.776508W |
| Elevation: | 251.7 ft. | | 257.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 005 true | | 188 magnetic, 185 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. tree, 1054 ft. from runway, 368 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 77 ft. tree, 1323 ft. from runway, 402 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5004 x 150 ft. / 1525 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 31-25.065077N | | 31-24.928672N |
| Longitude: | 087-02.855833W | | 087-01.906662W |
| Elevation: | 258.9 ft. | | 248.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 100 true | | 283 magnetic, 280 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. tree, 1095 ft. from runway, 116 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 62 ft. tree, 1438 ft. from runway, 181 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF EVERGREEN 355 EAST FRONT ST PO BOX 229 EVERGREEN, AL 36401 Phone 251-578-1574 |
| Manager: | BRIAN MARTIN 14134 US HWY 84 WEST EVERGREEN, AL 36401 Phone 251-369-2448 |
Additional Remarks
| - | INTENSIVE NAVY PROP TRNG MON-FRI SR-SS. |
| - | DIST MKRS ON BOTH SIDES OF RWYS 10/28 & 01/19 ARE US NAVY EQUIP. |
| - | MILITARY: MISC: TRAILER MANNED BY USN RWY DUTY OFFICER WHEN A110-01 ACTIVE. PERM USN CRASH CREW. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | FOR AFT HRS SVC CALL 251-369-2091. |
| - | MILITARY: MISC: OPR 1400-2300Z++ MON-FRI. (MIL OPR 1245-2230Z++ MON-FRI; 1430-2300Z++ SAT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (524KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMVC - Monroe County Aeroplex Airport (16 nm W)
12J - Brewton Municipal Airport (22 nm S)
0R1 - Atmore Municipal Airport (32 nm SW)
79J - South Alabama Regional Airport at Bill Benton Field (34 nm E)
KPRN - Mac Crenshaw Memorial Airport (34 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 11-Feb-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Evergreen Regional Airport/Middleton Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 05:54 | | 10:54 |
| Sunset | | 19:35 | | 00:35 |
| Evening civil twilight | | 20:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 17:02:31 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 12:02:31 |
|
| METAR |
| KGZH | 141653Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 26/09 A3001 RMK AO2 SLP160 T02610094
|
|
| TAF |
KNSE 42nm S | 141500Z 1415/1515 02006KT 9999 FEW070 QNH2997INS FM141800 35008G12KT 9999 SKC QNH2991INS TEMPO 1418/1422 33012G18KT FM150100 01006KT 9999 SKC QNH2992INS FM150700 06005KT 9999 FEW250 QNH2998INS TX29/1419Z TN12/1510Z FN20071
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|