FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | JGG |
| Lat/Long: | 37-14-21.0290N 076-42-57.9460W 37-14.350483N 076-42.965767W 37.2391747,-76.7160961 (estimated) |
| Elevation: | 49 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of WILLIAMSBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23185 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JGG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1800, MAR-OCT 0800-1900 ARPT UNATTND CHRISTMAS DAY - ATTND BY REQUEST. |
| Pattern altitude: | 849 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RY 13/31; PERIMETER LGTS RY H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (757-220-8810) |
| NORFOLK APPROACH: | 119.45 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 119.45 |
| WX ASOS at PHF (12 nm SE): | PHONE 757-874-3682 |
| WX AWOS-3 at FYJ (17 nm N): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr188/12.6 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr112/19.8 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| ORFr317/32.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| RICr128/32.9 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr269/34.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 053/20.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3204 x 60 ft. / 977 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN RWY PAVEMENT. PCI VALUE OF 45. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-14.483717N | | 37-14.216817N |
| Longitude: | 076-43.250367W | | 076-42.680517W |
| Elevation: | 48.0 ft. | | 22.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 120 true | | 311 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 839 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 116 ft. tree, 1790 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear 13 FT TREE 150 FT FM THR 115 L OF CNTRLN; BRUSH APRX 120 FT FM THR, ARND PEN EDGE, 10 FT ABV RWY END. |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 37-14.534333N | | |
| Longitude: | 076-43.152167W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSBURG-JAMESTOWN ARPT. 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
| Manager: | HERON WEIDNER 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
Additional Remarks
| A51-31 | 200 FT DTHR. CLR SLP 15:1 TO DTHR. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 757-229-9256. RY 31 DEP TURN LEFT HEADING 270 DEG TO AVOID SCHOOL 3500 FT OFF RY END. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NORFOLK CD, 4 CLICKS NORFOLK, 5 LEESBURG RADIO (CLICK SLOWLY). IF UN, FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | HELIPAD CLSD CT 122.8 FOR LDG INSTRUCTIONS. |
| - | PAEW ADJECENT TO RY 13/31. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-C | |
download (172KB) |
| VOR-B | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (6 nm NE)
KFAF - Felker Army Airfield (8 nm SE)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (12 nm SE)
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (17 nm N)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking south from 5,000' altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waltrip Williamsburg Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 06:57 | | 10:57 |
| Sunset | | 19:26 | | 23:26 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 23:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 03:15:34 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 23:15:34 |
|
| METAR |
| KJGG | 310255Z AUTO VRB06KT 10SM CLR A3025 RMK AO2 50010 $
|
KFAF 9nm SE | 310255Z AUTO 17006KT 10SM CLR 18/09 A3027 RMK AO2 SLP254 T01780089 50013 $
|
KPHF 12nm SE | 310254Z AUTO 20011KT 10SM CLR 18/08 A3027 RMK AO2 SLP250 T01780083 50011
|
KFYJ 17nm N | 310255Z AUTO 23008G14KT 10SM CLR 19/09 A3025 RMK AO1 T01870086
|
KLFI 20nm SE | 301955Z 21012G21KT 10SM SCT050 BKN160 23/09 A3024 RMK AO2A SLP247 T02290086 $
|
|
| TAF |
KPHF 12nm SE | 301724Z 3018/3118 23016G25KT P6SM SCT060 FM302300 20013KT P6SM SCT250 FM310500 21013G20KT P6SM SCT250 WS020/23040KT FM311300 22014G23KT P6SM SCT250
|
KLFI 20nm SE | 310100Z 3101/0107 23010G15KT 9999 FEW150 QNH3021INS BECMG 3103/3104 23015G25KT 9999 FEW150 QNH3019INS BECMG 3117/3118 20012G20KT 9999 SCT050 QNH3009INS BECMG 0102/0103 19015G25KT 9999 FEW250 QNH3010INS TX23/3118Z TN17/3106Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|