FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JYM |
| Lat/Long: | 41-55-16.6900N 084-35-12.1150W 41-55.278167N 084-35.201917W 41.9213028,-84.5866986 (estimated) |
| Elevation: | 1184.2 ft. / 361 m (estimated) |
| Variation: | 07W (2015) |
| From city: | 2 miles E of HILLSDALE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49242 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JYM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1630, ALL SAT 0800-1200 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; HIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 121.025 (517-437-5638) |
| TOLEDO APPROACH: | 134.35 |
| TOLEDO DEPARTURE: | 134.35 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ADRIAN | | 284/22.9 | | 278 | | 06W | | ADG | .- -.. --. |
| STURGIS | | 084/38.4 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET A FUEL TRUCK AVBL FOR SNGL POINT FUELING WHEN ATNDD. 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 36.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-55.303445N | | 41-55.252770N |
| Longitude: | 084-35.751933W | | 084-34.651777W |
| Elevation: | 1155.1 ft. | | 1184.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 101 magnetic, 094 true | | 281 magnetic, 274 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. tree, 553 ft. from runway, 304 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 9 ft. tree, 403 ft. from runway, 282 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HILLSDALE 97 N BROAD ST HILLSDALE, MI 49242-1617 Phone 517-437-6444 |
| Manager: | TRAVIS STEBELTON 1727 AIRPORT RD HILLSDALE, MI 49242-0400 Phone 517-797-4833 |
Additional Remarks
| - | DEER, LRG BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | CTC AMGR FOR SNOW REMOVAL & ARPT CONDS. |
| - | FOR CD CTC TOLEDO APCH AT 419-865-1495. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (171KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOEB - Branch County Memorial Airport (21 nm W)
KJXN - Jackson County Airport/Reynolds Field (21 nm N)
KADG - Lenawee County Airport (23 nm E)
KRMY - Brooks Field Airport (26 nm NW)
0G6 - Williams County Airport (27 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Hillsdale Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 09:33 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 21:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 21:39 | | 01:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 12:51:42 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 08:51:42 |
|
| METAR |
| KJYM | 311235Z AUTO 09007KT 10SM CLR 14/08 A3016 RMK AO2
|
KOEB 20nm W | 311235Z AUTO 10005KT 10SM CLR 14/08 A3015 RMK AO2
|
|
| TAF |
KJXN 21nm N | 311120Z 3112/0112 VRB05KT P6SM SCT250 FM010000 36002KT P6SM SCT200 FM010600 01002KT P6SM FEW150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|