FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | PSF |
| Lat/Long: | 42-25-39.4690N 073-17-26.8520W 42-25.657817N 073-17.447533W 42.4276303,-73.2907922 (estimated) |
| Elevation: | 1188.5 ft. / 362.3 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (2000) |
| From city: | 2 miles W of PITTSFIELD, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01201 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PSF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1500 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 26; PAPI RWY 26; MIRL RWY 08/26 & 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | customs landing rights airport LDG & PRKG FEES. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 135.375 (413-499-3273) |
| ALBANY APPROACH: | 132.825 |
| ALBANY DEPARTURE: | 132.825 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| WX ASOS at AQW (17 nm N): | 134.775 (413-664-6658) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CTRr311/17.2 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| ALBr143/29.7 | | ALBANY VORTAC | | 115.30 | | 13W |
| BAFr316/30.1 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
| CAMr190/34.1 | | CAMBRIDGE VOR/DME | | 115.00 | | 14W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUNTER | | 146/38.2 | | 356 | | 14W | | HEU | .... . ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5792 x 101 ft. / 1765 x 31 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 102.0 | | Double tandem: | 159.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 42-25.473983N | | 42-25.888050N |
| Longitude: | 073-18.014487W | | 073-16.855083W |
| Elevation: | 1188.5 ft. | | 1132.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 079 magnetic, 064 true | | 259 magnetic, 244 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 35 ft. trees, lighted, 750 ft. from runway, 350 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3147 x 76 ft. / 959 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-25.755353N | | 42-25.474812N |
| Longitude: | 073-17.764843W | | 073-17.177060W |
| Elevation: | 1171.6 ft. | | 1144.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 138 magnetic, 123 true | | 318 magnetic, 303 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 1000 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | 20 ft. trees, 600 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PITTSFIELD 70 ALLEN ST PITTSFIELD, MA 01201 Phone 413-448-9790 |
| Manager: | ANITA AKOR PITTSFIELD MUNICIPAL AIRPORT, 832 TAMARACK RD PITTSFIELD, MA 01201 Phone 413-448-9790 |
Additional Remarks
| A39-14/32 | PCR VALUE: 42/F/D/X/T |
| A39-08/26 | PCR VALUE: 326/F/D/X/T |
| - | OBSTN LGTD POLES 0.9 NM SE AT 1960 FT; 1.1 NM SE AT 1470 FT; 1.7 NM SW AT 2171 FT (OTS INDEFLY); 1.3 NM NE AT 1330 FT; 2.3 NM NW AT 1890 FT (OTS INDEFLY). |
| - | FOR CD CTC ALBANY APCH AT 518-862-2299. |
| - | FBO ATNDD MON-FRI 0800-1800, SAT-SUN 0800-1700. FOR FUEL AFT HRS CALL 413-443-6700. |
| - | RWY 14-32 CK NOTAMS FOR CHGS TO LEN & WID. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -21C. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | ALL ACFT USE TWY A, C & D FOR RWY 08-26. TWY A USE LTD TO ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 79 FT. AFT BACK TAX RWY 26 USE TWY D TO TURN ARND. |
| - | CK NOTAMS FOR ARPT COND. AIRFIELD SFC COND NOT MNT & SNOW REMOVAL NOT GUARANTEED BTN 1500-0700. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT 2300-0700. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (252KB) |
| LOC RWY 26 | |
download (243KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (362KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGBR - Great Barrington Airport (15 nm S)
KAQW - Harriman-and-West Airport (17 nm N)
1B1 - Columbia County Airport (20 nm SW)
4B0 - South Albany Airport (25 nm W)
KDDH - William H Morse State Airport (28 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 12-May-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Pittsfield Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:03 | | 09:03 |
| Sunrise | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 00:25:53 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 20:25:53 |
|
| METAR |
| KPSF | 132154Z AUTO 14007KT 9SM -RA BKN075 OVC090 13/11 A2982 RMK AO2 SLP090 P0002 T01330106
|
KAQW 17nm N | 132352Z AUTO 08010G19KT 10SM BKN075 OVC100 13/09 A2982 RMK AO2 RAE2258B35E48 SLP099 P0000 60004 T01330094 10144 20117 56007
|
|
| TAF |
| KPSF | 132108Z 1321/1418 16008KT P6SM VCSH OVC070 TEMPO 1321/1324 5SM -SHRA BR BKN025 OVC070 FM140000 16008KT P6SM VCSH OVC009 TEMPO 1404/1408 5SM -SHRA BR OVC008 FM140800 17003KT 5SM -SHRA BR OVC008 FM141600 VRB03KT P6SM VCSH OVC010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|