FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PTW |
| Lat/Long: | 40-14-22.4000N 075-33-24.2000W 40-14.373333N 075-33.403333W 40.2395556,-75.5567222 (estimated) |
| Elevation: | 308.2 ft. / 93.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1990) |
| From city: | 3 miles E of POTTSTOWN, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 19464 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-2000, ALL SAT-SUN 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 10/28 - 122.7. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTG BCN - 122.7. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 119.425 (610-495-0823) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 126.85 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 126.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| WX AWOS-3 at UKT (14 nm NE): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX AWOS-3 at LOM (15 nm SE): | 118.925 (215-646-1068) |
| WX AWOS-3T at OQN (15 nm S): | 121.4 ((610) 692-6190) |
| WX AWOS-3 at CKZ (15 nm NE): | 126.325 (215-257-7291) |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PTWr018/1.1 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| MXEr024/20.0 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| ETXr173/21.3 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| FJCr199/29.6 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| ARDr278/29.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| DQOr014/33.8 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| LRPr087/34.4 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| OODr352/38.0 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3371 x 75 ft. / 1027 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-14.345305N | | 40-14.402280N |
| Longitude: | 075-33.763608W | | 075-33.042933W |
| Elevation: | 307.0 ft. | | 302.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 096 magnetic, 084 true | | 276 magnetic, 264 true |
| Displaced threshold: | no | | 190 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 14 ft. trees, 381 ft. from runway, 13 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 576 ft. from runway, 269 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear 10 FT ROAD 0-200 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LIMERICK AVIATION LP 3310 WEST RIDGE PIKE POTTSTOWN, PA 19464 Phone 610-495-7000 |
| Manager: | JEFF HEACOCK 3310 WEST RIDGE PIKE POTTSTOWN, PA 19464 Phone (610) 495-7000 |
Additional Remarks
| - | LGTD & MKD 507 FT AGL (769 FT MSL) STACK 6000 FT W OF RWY 10. |
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (167KB) |
| LOC RWY 28 | |
download (216KB) |
| VOR/DME-A | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (428KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N47 - Pottstown Municipal Airport (5 nm W)
KUKT - Quakertown Airport (14 nm NE)
KLOM - Wings Field Airport (15 nm SE)
KOQN - Brandywine Regional Airport (15 nm S)
KCKZ - Pennridge Airport (15 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Aerial Sky Shots Photography - Amanda Rouiller
Photo taken 31-May-2014
looking north-northeast from 1,000FT.
Do you have a better or more recent aerial photo of Heritage Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 09:16 |
| Sunrise | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 21:19:14 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 17:19:14 |
|
| METAR |
| KPTW | 162054Z AUTO 22009G16KT 10SM CLR 26/09 A2997 RMK AO2 SLP147 T02610094 56021
|
KUKT 14nm NE | 162055Z AUTO 19010KT 10SM CLR 26/10 A2995 RMK AO2
|
KLOM 15nm SE | 162050Z AUTO 21012KT 10SM CLR 27/09 A2996 RMK AO2 T02670095
|
KOQN 15nm S | 162055Z AUTO 21007KT 10SM CLR 25/08 A2999 RMK AO2
|
KCKZ 15nm NE | 162055Z AUTO 20008KT 170V230 10SM CLR 26/09 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRDG 20nm W | 161725Z 1618/1718 23010G18KT P6SM FEW250 FM170000 22008KT P6SM BKN070 TEMPO 1702/1706 P6SM -SHRA OVC060 FM170600 26005KT P6SM FEW070 SCT250 FM171200 29005KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|