FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LOM |
| Lat/Long: | 40-08-15.2000N 075-15-54.5000W 40-08.253333N 075-15.908333W 40.1375556,-75.2651389 (estimated) |
| Elevation: | 301.5 ft. / 91.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2005) |
| From city: | 3 miles NW of PHILADELPHIA, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 19422 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTIVATE MIRL RYS 06/24, PAPI & REIL RYS 06 & 24 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.925 (215-646-1068) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 126.85 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 126.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 135.3 |
| WX ASOS at PNE (12 nm E): | PHONE 215-897-9068 |
| WX ASOS at DYL (13 nm NE): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at PTW (15 nm NW): | 119.425 (610-495-0823) |
| WX AWOS-3 at CKZ (15 nm N): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX ASOS at PHL (16 nm S): | 133.4 (215-492-9617) |
| WX AWOS-3T at OQN (17 nm SW): | 121.4 ((610) 692-6190) |
| WX AWOS-3 at UKT (19 nm N): | 119.475 (215-538-7610) |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PTWr120/14.5 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| ARDr257/17.8 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| MXEr064/22.8 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| OODr013/30.1 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| GXUr296/31.6 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| DQOr040/31.7 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| ETXr153/32.8 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| RBVr274/35.5 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SBJr232/35.9 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| FJCr176/36.4 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| VCNr349/38.5 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3700 x 75 ft. / 1128 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-08.070930N | | 40-08.436810N |
| Longitude: | 075-16.225372W | | 075-15.590463W |
| Elevation: | 301.5 ft. | | 278.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 053 true | | 245 magnetic, 233 true |
| Displaced threshold: | 177 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. pole, 241 ft. from runway, 175 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear ROAD 138 FT FM RWY END, ACRS CNTLRN. 22 FT POLE 169 FT FM RWY END 233 FT RIGHT. 32 FT OBST LT 77 FT FM RWY END 139 FT RIGHT. 17 FT OBS LT 56 FT FM RWY END 133 FT LEFT. | | 54 ft. trees, 698 ft. from runway, 282 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WINGS FIELD PRESERVATION ASSOC 1501 NARCISSA RD BLUE BELL, PA 19422 Phone (215) 646-0400 |
| Manager: | PERCELL BERRY 1501 NARCISSA RD BLUE BELL, PA 19422 Phone 215-646-0400 ALT CTC: 215-515-7356; LOMFRONTDESK@FLYADVANCED.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
| - | RWY 6/24 NO TGLS. |
| - | NOISE ABATEMENT RYS 06 & 24 - NO TURNS AFTER TKOF BEFORE 1000 FT AGL. AVOID OVERFLIGHT OF SCHOOLS EAST & WEST OF ARPT. |
| - | LARGE FLOCKS OF GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR SVC AFTER HRS CTC AMGR BY PHONE OR EMAIL. |
| - | PPR ALL ACFT EXCEEDING 12,500 LBS TKOF GROS WEIGHT OR ABOVE CALL 215-646-0400. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (428KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (12 nm E)
KDYL - Doylestown Airport (13 nm NE)
KPTW - Heritage Field Airport (15 nm NW)
KCKZ - Pennridge Airport (15 nm N)
KPHL - Philadelphia International Airport (16 nm S)
KOQN - Brandywine Regional Airport (17 nm SW)
KUKT - Quakertown Airport (19 nm N)
N47 - Pottstown Municipal Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Jun-2004
Do you have a better or more recent aerial photo of Wings Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:07 | | 09:07 |
| Sunrise | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 05:33:32 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 01:33:32 |
|
| METAR |
KPNE 12nm E | 250522Z AUTO 09004KT 3SM BR BKN004 OVC011 14/14 A3016 RMK AO2 CIG 002V008 T01440139 TSNO $
|
KDYL 14nm NE | 250454Z AUTO 00000KT 3SM BR OVC003 13/13 A3015 RMK AO2 RAB0359E01 SLP211 T01280128 401440100 PNO $
|
KPTW 14nm NW | 250454Z AUTO 00000KT 2 1/2SM BR OVC003 14/14 A3017 RMK AO2 SLP213 T01390139 401560100 PWINO $
|
KCKZ 15nm N | 250515Z AUTO 07003KT 1 1/4SM BR OVC003 13/13 A3016 RMK AO2
|
KPHL 16nm S | 250454Z 07004KT 1 1/4SM -DZ OVC005 15/14 A3016 RMK AO2 SLP212 P0000 T01500139 401720117 $
|
KOQN 17nm SW | 250515Z AUTO 00000KT 2 1/2SM BR OVC003 13/13 A3016 RMK AO2
|
KUKT 19nm N | 250515Z AUTO 00000KT 2 1/2SM BR BKN005 BKN010 13/13 A3015 RMK AO2
|
|
| TAF |
KPNE 12nm E | 250124Z 2501/2524 05005KT 5SM -DZ BR OVC005 FM250300 VRB02KT 1SM -DZ BR OVC003 FM251000 VRB02KT 2SM -SHRA BR OVC003 FM251700 26005KT 5SM BR VCSH OVC008 FM252100 26003KT P6SM OVC010
|
KPHL 16nm S | 250250Z 2503/2606 06005KT 5SM BR FEW008 OVC015 FM250600 07003KT 4SM -DZ BR OVC004 FM251000 12003KT 4SM -SHRA BR OVC004 FM251200 22005KT 2SM -SHRA BR OVC004 FM251700 25006KT 5SM -SHRA BR OVC008 FM252200 23003KT P6SM VCSH OVC010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|