FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PVB |
| Lat/Long: | 42-41-21.6860N 090-26-39.8080W 42-41.361433N 090-26.663467W 42.6893572,-90.4443911 (estimated) |
| Elevation: | 1025.2 ft. / 312.5 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2010) |
| From city: | 3 miles SE of PLATTEVILLE, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53818 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 07, 15, 25, & 33; MIRL RWY 07/25 & 15/33 - CTAF. MIRL RWY 15/33 PRESET TO LOW SS-SR, TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.575 (608-348-3637) |
| WX AWOS-3 at MRJ (15 nm NE): | 118.525 (608-987-2157) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.95/281.4 (DUBUQUE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DBQr030/20.9 | | DUBUQUE VORTAC | | 115.80 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 35.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 42-41.723940N | | 42-41.185667N |
| Longitude: | 090-26.890110W | | 090-26.375842W |
| Elevation: | 1023.5 ft. | | 1021.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 145 true | | 326 magnetic, 325 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 7/25
| Dimensions: | 3600 x 75 ft. / 1097 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 35.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 42-41.147405N | | 42-41.367922N |
| Longitude: | 090-27.070215W | | 090-26.324512W |
| Elevation: | 999.2 ft. | | 1022.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 069 magnetic, 068 true | | 249 magnetic, 248 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 31 ft. road, 750 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PLATTEVILLE 75 N BONSON PLATTEVILLE, WI 53818 Phone 608-348-9741 |
| Manager: | NATHAN KNUTSON 5157 HWY 80 SOUTH PLATTEVILLE, WI 53818 Phone 608-348-3582 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (254KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (58KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMRJ - Iowa County Airport (15 nm NE)
KDBQ - Dubuque Regional Airport (21 nm SW)
KOVS - Boscobel Airport (30 nm N)
KLNR - Tri-County Regional Airport (33 nm N)
KPDC - Prairie du Chien Municipal Airport (36 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Platteville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 06:42 | | 11:42 |
| Sunset | | 19:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 19:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 21:47:42 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 16:47:42 |
|
| METAR |
| KPVB | 032135Z AUTO 07012G17KT 7SM SCT009 OVC027 06/06 A3004 RMK AO1 T00620062
|
|
| TAF |
KDBQ 21nm SW | 032008Z 0320/0418 05015KT P6SM FEW009 SCT021 OVC040 FM032100 06013G21KT P6SM BKN022 TEMPO 0322/0401 3SM -TSRA OVC015CB FM040100 09013KT P6SM OVC012 FM040200 09014G23KT 5SM -SHRA BKN010 PROB30 0402/0407 2SM -TSRA OVC006CB FM041000 19009KT P6SM BKN006 FM041400 27015G24KT P6SM BKN012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|