FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SFQ |
| Lat/Long: | 36-40-58.3984N 076-35-58.6434W 36-40.973307N 076-35.977390W 36.6828884,-76.5996232 (estimated) |
| Elevation: | 70.1 ft. / 21.4 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of SUFFOLK, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23434 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SFQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; HIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.375 (757-934-3942) |
| NORFOLK APPROACH: | 127.9 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 127.9 |
| WX AWOS-3PT at PVG (9 nm NE): | 118.375 (757-465-2175) |
| WX AWOS-3 at CPK (13 nm E): | 123.675 (757-204-4290) |
| WX AWOS-3PT at FKN (15 nm W): | 124.675 (757-562-8765) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr244/22.9 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| ECGr328/32.7 | | ELIZABETH CITY VOR/DME | | 115.75 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 144/26.4 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| WOODVILLE | | 340/29.1 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5007 x 100 ft. / 1526 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 36-40.568650N | | 36-41.283183N |
| Longitude: | 076-36.145852W | | 076-35.633507W |
| Elevation: | 66.3 ft. | | 68.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 030 true | | 220 magnetic, 210 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 23 ft. tree, 820 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear | | 97 ft. trees, 2317 ft. from runway, 195 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear 12 FT TREE; 110 FT FM THLD, 220 RIGHT OF CNTRLN ON APCH CLNC SLP 9:1. |
Runway 7/25
| Dimensions: | 3750 x 100 ft. / 1143 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 85.0 |
|
| Runway edge markings: | RWY 25 MARKINGS IN POOR CONDITION. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 36-40.899333N | | 36-41.173833N |
| Longitude: | 076-36.438333W | | 076-35.750667W |
| Elevation: | 68.1 ft. | | 66.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 064 true | | 254 magnetic, 244 true |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 1904 ft. from runway, 163 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 64 ft. trees, 928 ft. from runway, 254 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SUFFOLK PO BOX 1858 SUFFOLK, VA 23434 Phone 757-514-4000 |
| Manager: | TIM DANIEL 1200 GENE BOLTON DRIVE SUFFOLK, VA 23434 Phone 757-514-4411 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
| OUTLA ONE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (202KB) |
| LOC RWY 04 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPVG - Hampton Roads Executive Airport (9 nm NE)
KCPK - Chesapeake Regional Airport (13 nm E)
KFKN - Franklin Regional Airport (15 nm W)
KNGU - Norfolk Naval Station (Chambers Field) (21 nm NE)
KNHU - Norfolk Naval Station Airport (22 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bob Warwick
Taken in 2018
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Suffolk Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 03:47:59 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 23:47:59 |
|
| METAR |
| KSFQ | 010335Z AUTO 36004KT 10SM SCT080 16/13 A2990 RMK AO2 T01560125
|
KPVG 9nm NE | 010256Z AUTO 00000KT 10SM FEW060 SCT085 13/12 A2988 RMK AO2 SLP118 T01280122 51023 $
|
KCPK 14nm E | 010335Z AUTO 34008KT 10SM SCT038 BKN080 OVC090 13/11 A2989 RMK AO2 T01300105
|
KFKN 14nm W | 010335Z AUTO 36004KT 10SM CLR 15/06 A2990 RMK AO2 T01450057
|
|
| TAF |
KNGU 21nm NE | 302200Z 3023/0123 VRB04KT 9999 SCT050 BKN080 BKN250 520109 521004 QNH2977INS BECMG 0102/0104 35010G18KT 9999 FEW180 SCT250 500000 QNH2985INS FM011200 02008KT 9999 FEW040 SCT160 SCT250 QNH2995INS FM011800 VRB06KT 9999 FEW030 SCT150 BKN250 QNH2990INS TX18/3023Z TN11/0110Z FN00062
|
KORF 23nm NE | 301720Z 3018/0118 01007KT P6SM SCT045 FM010100 VRB05KT P6SM SCT060 FM010400 35010G18KT P6SM SCT060 FM011000 36007KT P6SM SCT250
|
KLFI 26nm NE | 301700Z 3017/0123 33009KT 9999 SCT040 BKN100 QNH2976INS BECMG 3023/3024 35010G15KT 9999 SCT050 SCT250 QNH2971INS BECMG 0108/0109 35010G15KT 9999 FEW150 QNH2990INS BECMG 0114/0115 12006KT 9999 BKN150 QNH2988INS TX18/3018Z TN09/0109Z
|
KFAF 26nm N | 301809Z 3018/0124 30006KT 9999 FEW040 FEW130 QNH2979INS BECMG 0100/0101 34010G15KT 9999 SKC QNH2985INS BECMG 0113/0114 35010G15KT 9999 SCT100 QNH2990INS TX22/3020Z TN09/0110Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|