FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VKX |
| Lat/Long: | 38-44-55.1100N 076-57-21.3200W 38-44.918500N 076-57.355333W 38.7486417,-76.9559222 (estimated) |
| Elevation: | 117.7 ft. / 36 m (estimated) |
| Variation: | 11W (2000) |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20744 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 06/24 OPR SS-SR; TO ACTVT OTR TIMES AND ACTVT PAPI RWY 06 & 24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ROTG BCN LOCATED 1000 FT N OF ARPT. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| POTOMAC APPROACH: | 124.7 ;DC FRZ 125.65 ;DC FRZ |
| POTOMAC DEPARTURE: | 124.7 ;DC FRZ 125.65 ;DC FRZ |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| WX ASOS at DCA (7 nm NW): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3 at CGS (14 nm N): | 121.225 (301-864-5497) |
- AUTOMATED UNICOM; 3 CLICKS ADZY & WX, 4 CLICKS RADIO CHECK.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ADWr240/5.5 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| DCAr159/7.6 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| AMLr123/26.3 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| BALr219/28.8 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| BRVr046/31.0 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OXONN | | 118/3.5 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 153/13.4 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| ELLICOTT | | 205/33.4 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
| SHANNON | | 049/37.1 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 2665 x 40 ft. / 812 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | BASIC MKGS PLUS FIELD CARRIER LDG PRACTICE (FCLP) MKGS. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 38-44.773000N | | 38-45.064000N |
| Longitude: | 076-57.565167W | | 076-57.145500W |
| Elevation: | 108.9 ft. | | 117.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 059 magnetic, 048 true | | 239 magnetic, 228 true |
| Displaced threshold: | 376 ft. | | 90 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (5.00 degrees glide path) RWY 06 PAPI CNTRLN USE ONLY. | | 2-light PAPI on left (5.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 102 ft. trees, 1074 ft. from runway, 189 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear RWY 06 HAS +60 FT TREES 240 FT R AT THR. | | 89 ft. trees, 1348 ft. from runway, 94 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear APCH SLOPE 15:1 AT CNTRLN TO DSPLCD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | COPLEY INVESTMENTS 10 NEWBURY ST BOSTON, MA 02116 Phone 617-267-6828 |
| Manager: | DAVID WARTOFSKY 10300 GLEN WAY FORT WASHINGTON, MD 20744 Phone 301-248-5720 |
Additional Remarks
| - | UNLIMITED VEHICLE ACCESS TO ACFT MOVEMENT AREAS. |
| - | RENTALS AVBL AT 301-292-9700. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
| - | FRZ PILOTS MUST FILE FRZ SCTY FP THRU 703-771-3476. |
| - | SFRA OR IFR FP DOES NOT GRANT FRZ ASP ACES. |
| - | FOR ACES PILOT MUST BE PRE-APVD THRU TSA MD3 PROGRAM. TO APPLY FOR FRZ ACCESS, SEE ARPT WEBSITE. |
| - | VISITORS PLEASE TUNE 122.85 FOR PARKING INSTRUCTIONS & GND SVCS. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES: AVOID TAKEOFF 2200-0700. |
| - | SECURITY: EXPECT 24 HR SURVEILLANCE: CIVIL & MIL, GROUND AND AIR. |
| - | ARPT WITHIN FLT RSTRD ZONE (FRZ). |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TIKEE FOUR (RNAV) | |
download (216KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KADW - Joint Base Andrews (6 nm NE)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (7 nm NW)
2W5 - Maryland Airport (11 nm SW)
KDAA - Davison Army Airfield (11 nm W)
KCGS - College Park Airport (14 nm N)
W00 - Freeway Airport (14 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Potomac Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 00:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 09:38:27 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 05:38:27 |
|
| METAR |
KADW 6nm NE | 270855Z 00000KT 10SM CLR 05/04 A3020 RMK AO2A SLP235 T00470037 53001 $
|
KDCA 7nm NW | 270852Z 00000KT 10SM FEW250 09/07 A3021 RMK AO2 SLP230 T00890072 50002 $
|
KDAA 10nm W | 270855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 05/04 A3019 RMK AO2 SLP226 T00490039 52003 $
|
KCGS 14nm N | 270915Z AUTO 00000KT 10SM SCT002 04/04 A3022 RMK AO2 T00420038
|
|
| TAF |
KADW 6nm NE | 270100Z 2701/2807 VRB05KT 9999 SCT040 BKN050 QNH3014INS BECMG 2704/2705 VRB05KT 9999 FEW050 QNH3015INS TEMPO 2710/2712 9000 BR BECMG 2715/2716 09008KT 9999 SKC QNH3019INS TX17/2718Z TN07/2710Z
|
KDCA 7nm NW | 270536Z 2706/2812 10004KT P6SM SCT250 FM270800 00000KT P6SM SKC FM271400 05005KT P6SM SKC FM272000 09006KT P6SM FEW250 FM280500 14004KT P6SM FEW200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|