FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | N12 |
| Lat/Long: | 40-04-00.8000N 074-10-39.2000W 40-04.013333N 074-10.653333W 40.0668889,-74.1775556 (estimated) |
| Elevation: | 41.9 ft. / 12.8 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 3 miles SE of LAKEWOOD, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-OCT 0800-2000, NOV-APR 0800-1800 SVCS AVBL AFT HRS CALL 732-533-3062. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-AV: | 122.8 (732-363-6471) |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WX AWOS-3PT at BLM (8 nm N): | 121.625 (732-938-3330) |
| WX AWOS-3PT at MJX (10 nm SW): | 119.875 (732-797-2542) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| COLr194/14.7 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| RBVr129/16.7 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| CYNr048/19.0 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| GXUr092/19.6 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| CRIr213/35.2 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| ARDr118/35.3 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| JFKr221/38.7 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 091/7.4 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 2987 x 60 ft. / 910 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-03.845712N | | 40-04.179833N |
| Longitude: | 074-10.888505W | | 074-10.418500W |
| Elevation: | 41.0 ft. | | 33.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 060 magnetic, 047 true | | 240 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 261 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. trees, 258 ft. from runway, 134 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear RY 06 HAS APCH RATIO 52:1 TO DSPLCD THLD. | | 10 ft. road, 200 ft. from runway, 60 ft. right of centerline RY 24 10 FT ROAD AT RY END 120 FT R CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAKEWOOD TOWNSHIP 231 THIRD STREET LAKEWOOD, NJ 08701 Phone 732-364-2500 |
| Manager: | STEVE REINMAN 231 THIRD STREET LAKEWOOD, NJ 08701 Phone 732-363-6400 ALT 732-533-3062. |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MCGUIRE APCH CTL. IF UNAVBL CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
| - | HEAVY BANNER TOWING OPS APR-OCT. |
| - | DEER ON AND INVOF OF ARPT. |
| - | FOR CD USE GCO 121.725, IF UNA CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBLM - Monmouth Executive Airport (8 nm N)
KNEL - Lakehurst Maxfield Field Airport (8 nm W)
KMJX - Ocean County Airport (10 nm SW)
3N6 - Old Bridge Airport (18 nm NW)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in October 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Lakewood Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 10:14 |
| Sunrise | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunset | | 19:20 | | 23:20 |
| Evening civil twilight | | 19:47 | | 23:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 18:57:12 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 14:57:12 |
|
| METAR |
KBLM 7nm NE | AWOS-3 121.625 732-938-3330
011756Z AUTO 25011G16KT 10SM CLR 27/13 A3006 RMK AO2 SLP178 T02670128 10267 20183 50004
|
KMJX 10nm SW | AWOS-3 119.875 732-244-4450
011756Z AUTO VRB06G17KT 10SM CLR 28/13 A3006 RMK AO2 SLP181 T02780133 10283 20183 53002 $
|
KWRI 19nm W | 011655Z AUTO 29008KT 10SM CLR 27/14 A3006 RMK AO2 SLP178 T02670141 $
|
|
| TAF |
KWRI 19nm W | 011000Z 0110/0216 24010G15KT 9999 SCT020 BKN040 QNH2992INS BECMG 0117/0118 28010KT 8000 -SHRA VCTS SCT020 BKN040CB QNH3006INS TEMPO 0123/0206 28012G18KT 4800 TSRA BKN015CB BECMG 0209/0210 08010KT 6000 SHRA BKN015 OVC020 QNH3016INS BECMG 0211/0212 08010G15KT 9999 VCSH BKN020 BKN040 QNH3019INS TX27/0118Z TN18/0210Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|