FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 3N6 |
| Lat/Long: | 40-19-47.5920N 074-20-48.4330W 40-19.793200N 074-20.807217W 40.3298867,-74.3467869 (estimated) |
| Elevation: | 87 ft. / 27 m (estimated) |
| Variation: | 13W (2010) |
| From city: | 5 miles S of OLD BRIDGE, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08831 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1966 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 6 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTG BCN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WX AWOS-3PT at BLM (13 nm SE): | 121.625 (732-938-3330) |
| WX AWOS-AV at N12 (18 nm SE): | 122.8 (732-363-6471) |
| WX AWOS-3 at LDJ (18 nm N): | 124.025 (908-862-7383) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| COLr288/8.6 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| RBVr052/10.2 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| GXUr043/22.4 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| SBJr140/23.6 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| ARDr090/26.1 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| CRIr242/26.7 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| CYNr017/31.0 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| JFKr247/31.9 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| TEBr214/33.7 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| LGAr231/34.9 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| BWZr153/35.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 009/17.1 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3594 x 50 ft. / 1095 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-19.581100N | | 40-20.004800N |
| Longitude: | 074-21.077000W | | 074-20.537000W |
| Elevation: | 63.0 ft. | | 86.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 057 magnetic, 044 true | | 237 magnetic, 224 true |
| Displaced threshold: | 600 ft. | | 400 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. tree, 280 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 16 FT HNGR 53 FT FROM RWY END 200 FT L OF CNTRLN; 25 FT TREELINE 125 FT FROM RWY END ACRS CNTRLN. | | 40 ft. tree, 400 ft. from runway, 135 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear APCH SLOPE 20:1 TO DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MADISON INC. 182 PENSION RD ENGLISHTOWN, NJ 07726 Phone 732-446-0303 |
| Manager: | PAUL CERNIGLIA 182 PENSION RD ENGLISHTOWN, NJ 07726 Phone 732-718-0444 |
Additional Remarks
| - | NO TOUCH & GO. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MIV RADIO. |
| - | DRAG STRIP PARK & TREES E/W OF ARPT & INVOF APCH END RWY 6/24. |
| - | FOR CD USE GCO 121.725, IF UNABLE CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | TWYS FAIR COND, 2 IN CRACKS, 2 TO 3 IN DEEP, NEAR TWY HOLD SHORT LINES. TWY SFCS UNEVEN. ALL TWY MKGS FADED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (198KB) |
| VOR RWY 24 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBLM - Monmouth Executive Airport (13 nm SE)
N87 - Trenton-Robbinsville Airport (14 nm SW)
39N - Princeton Airport (15 nm W)
47N - Central Jersey Regional Airport (16 nm NW)
N12 - Lakewood Airport (18 nm SE)
KNEL - Lakehurst Maxfield Field Airport (18 nm S)
KLDJ - Linden Airport (18 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Coleen Abrams
Photo taken 30-Sep-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Old Bridge Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 09:12 |
| Sunrise | | 05:43 | | 09:43 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 04:21:33 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 00:21:33 |
|
| METAR |
KBLM 14nm SE | AWOS-3 121.625 732-938-3330
140356Z AUTO 15006KT 10SM CLR 15/15 A2983 RMK AO2 SLP100 T01500150 PNO $
|
KLDJ 18nm N | 140355Z AUTO 22003KT 10SM SCT080 OVC090 17/08 A2981 RMK AO2 T01730076
|
KTTN 22nm W | ASOS 133.70 609-538-8690
140353Z AUTO 28005KT 10SM -RA OVC046 15/09 A2982 RMK AO2 RAB49 SLP092 P0000 T01500089
|
KWRI 22nm SW | 140355Z AUTO 25005KT 10SM BKN047 BKN060 BKN080 17/09 A2983 RMK AO2 SLP100 T01680085 $
|
KSMQ 23nm NW | ASOS 120.60 908-722-2139
140353Z AUTO VRB03KT 10SM SCT050 SCT065 BKN120 16/08 A2979 RMK AO2 SLP089 T01560078
|
KEWR 23nm N | 140351Z 20010KT 10SM SCT050 BKN085 BKN110 OVC160 17/08 A2982 RMK AO2 SLP096 T01720083 $
|
KMJX 24nm S | AWOS-3 119.875 732-244-4450
140356Z AUTO 17005KT 10SM BKN095 BKN120 16/11 A2982 RMK AO2 SLP101 T01560106 $
|
KJRB 27nm NE | 140356Z AUTO 00000KT 10SM FEW055 BKN090 14/14 A2984 RMK AO2 RAE17 SLP103 P0000 T01390139 402280117
|
KMMU 27nm N | 140355Z AUTO 19005KT 10SM -RA BKN046 BKN060 OVC075 16/07 A2981 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTTN 22nm W | 131720Z 1318/1418 21017G27KT P6SM SCT080 BKN250 FM132200 19015G25KT P6SM BKN080 FM140300 10010KT 5SM -SHRA BR BKN020 OVC050 FM140500 19006KT 4SM -SHRA OVC015 FM141100 31007KT P6SM VCSH BKN025 FM141500 32008KT P6SM SCT050
|
KWRI 22nm SW | 140200Z 1402/1508 18015G25KT 6000 -SHRA VCTS BKN030CB OVC070 QNH2981INS BECMG 1404/1405 20010G15KT 4800 -RA BR BKN005 BKN015 OVC020 620804 QNH2977INS BECMG 1410/1411 VRB05KT 4000 BR OVC002 620804 QNH2972INS BECMG 1413/1414 32007KT 6000 BR BKN006 OVC015 620804 QNH2973INS BECMG 1415/1416 29006KT 9999 NSW BKN030 BKN070 QNH2971INS BECMG 1423/1424 30009KT 9999 SCT040 SCT070 QNH2971INS TX19/1420Z TN12/1410Z
|
KEWR 23nm N | 131942Z 1320/1424 19017G27KT P6SM SCT070 BKN100 FM132300 18013G23KT P6SM SCT035 BKN060 OVC090 FM140400 18011KT P6SM BKN050 PROB30 1404/1406 -SHRA BKN035 FM140600 18007KT 6SM -SHRA OVC020 FM141000 15003KT 5SM -SHRA BR OVC009 FM141500 32004KT P6SM BKN015 TEMPO 1415/1419 4SM -SHRA FM141900 32006KT P6SM VCSH BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|