FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | B21 |
| Lat/Long: | 45-05-07.1510N 070-12-58.7610W 45-05.119183N 070-12.979350W 45.0853197,-70.2163225 (estimated) |
| Elevation: | 880 ft. / 268.2 m (surveyed) |
| Variation: | 17W (2005) |
| From city: | 1 mile N of CARRABASSETT, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04947 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Pattern altitude: | 2880 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-AV: | 120.0 |
| WX AWOS-3PT at 8B0 (20 nm W): | 118.000 (207-864-5250) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 120.25/346.4 (BANGOR RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 2797 x 75 ft. / 853 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 45-05.317420N | | 45-04.920947N |
| Longitude: | 070-13.144373W | | 070-12.814342W |
| Elevation: | 880.0 ft. | | 856.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 149 true | | 346 magnetic, 329 true |
| Displaced threshold: | no | | 89 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. road, 200 ft. from runway, 85 ft. left of centerline +10 FT ROADWAY 100-200 FT FM THR, 85-125 FT L OF CNTRLN. | | 53 ft. bldg, 316 ft. from runway, 160 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF CARRABASSETT 1001 CARRIAGE RD CARRABASSETT VALLEY, ME 04947 Phone 207-235-2646 |
| Manager: | TOM WALLACE 1001 CARRIAGE RD CARRABASSETT VALLEY, ME 04947 Phone 207-350-1415 ADDNL CTC: TOM WALLACE AT TLWCFII@YAHOO.COM. |
Additional Remarks
| - | HIGH TRRN 4237 FT MSL NORTH/EAST/WEST OF ARPT. |
| - | CALL 207-350-1415 TO CK ARPT CONDS. |
| - | DEER, MOOSE & TURKEY ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (174KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (949KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
8B0 - Stephen A Bean Municipal Airport (20 nm W)
M57 - Rangeley Lake Seaplane Base (21 nm SW)
KOWK - Central Maine/Norridgewock Airport (27 nm SE)
59B - Newton Field Airport (33 nm N)
52B - Moosehead Aero Marine Seaplane Base (35 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Sugarloaf Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:33 | | 08:33 |
| Sunrise | | 05:08 | | 09:08 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 08:36:38 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 04:36:38 |
|
| METAR |
K8B0 22nm W | 190815Z AUTO 00000KT 10SM SCT038 BKN046 BKN060 10/07 A3002 RMK AO2
|
KGNR 36nm NE | 190756Z AUTO 10003KT 09/04 A2997 RMK AO1 SLP153 T00890039
|
KWVL 41nm SE | 190756Z AUTO 00000KT 10SM CLR 09/07 A2997 RMK AO2 SLP155 T00890067 PNO $
|
|
| TAF |
KAUG 49nm S | 190532Z 1906/2006 VRB04KT P6SM SCT250 FM191400 24006KT P6SM FEW220 FM191600 25010G20KT P6SM SCT050 FM191800 25011G22KT P6SM VCSH BKN050 BKN080 TEMPO 1919/1922 3SM TSRA BKN040CB BKN060 FM192300 23006KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|