FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CTJ |
| Lat/Long: | 33-37-54.1050N 085-09-08.1530W 33-37.901750N 085-09.135883W 33.6316958,-85.1522647 (estimated) |
| Elevation: | 1164.6 ft. / 355.0 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2005) |
| From city: | 5 miles NW of CARROLLTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30117 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800, ALL SUN 1300-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | HIRL RWY 17/35 PRESET MED INTST DUSK-2200, AFT 2200 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 17 & 35 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 118.175 (770-214-9667) |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 [0645-2300] |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 [0645-2300] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.6 |
| WX AWOS-3 at PUJ (20 nm NE): | 126.225 (770-445-3870) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr182/31.9 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| LGCr003/35.1 | | LAGRANGE VORTAC | | 115.60 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CARROLLTON | | 349/4.1 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
| COWETA COUNTY | | 319/31.4 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| PECAT | | 306/38.8 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5503 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 43.0 | | Double wheel: | 56.0 | | Double tandem: | 83.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 33-38.337443N | | 33-37.466040N |
| Longitude: | 085-09.286898W | | 085-08.984878W |
| Elevation: | 1164.6 ft. | | 1110.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 164 true | | 348 magnetic, 344 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 92 ft. trees, 2341 ft. from runway, 401 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 34 ft. trees, 948 ft. from runway, 575 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WEST GA ARPT AUTH 635 REGIONAL AIRPORT ROAD CARROLLTON, GA 30117 Phone 770-354-5927 |
| Manager: | MARK WEINSTEIN 635 REGIONAL AIRPORT ROAD CARROLLTON, GA 30117 Phone 470-431-0366 |
Additional Remarks
| - | DEER AND TURKEYS ON & NEAR RWYS AT ALL TIMES. |
| - | FOR APCH/DEP SVC CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131. IF RLS TIME IS EXPD TO BE LESS THAN 5 MINS, CTC CD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (517KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (20 nm NE)
4A4 - Polk County Airport/Cornelius Moore Field (23 nm N)
KCCO - Newnan Coweta County Airport (27 nm SE)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (33 nm E)
KVPC - Cartersville Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 22-Dec-2012
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of West Georgia Regional Airport/O V Gray Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunrise | | 06:43 | | 10:43 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 18:30:38 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 14:30:38 |
|
| METAR |
| KCTJ | 121815Z AUTO 09009G15KT 040V100 10SM CLR 21/08 A3021 RMK AO2 T02140082
|
KPUJ 20nm NE | 121815Z AUTO 09011G18KT 10SM FEW048 22/10 A3016 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFTY 33nm E | 121721Z 1218/1318 09013G20KT P6SM SCT050 FM122300 12007KT P6SM SCT050 FM130200 VRB03KT P6SM SCT250 FM131600 27004KT P6SM FEW040
|
KATL 35nm E | 121721Z 1218/1324 09013G20KT P6SM SCT050 FM130000 12006KT P6SM SCT050 SCT250 FM131000 VRB03KT P6SM SCT250 FM131600 26007KT P6SM SCT040 SCT120
|
KRYY 36nm NE | 121721Z 1218/1318 09012G20KT P6SM SCT050 FM122200 10007KT P6SM SCT050 FM130000 VRB03KT P6SM SCT050 FM131600 27004KT P6SM FEW040
|
KMGE 36nm NE | 121307Z 1213/1319 08009KT 9999 BKN050 BKN200 QNH3015INS BECMG 1223/1224 VRB05KT 9999 SCT050 SCT100 SCT200 QNH3008INS BECMG 1315/1316 23007KT 9999 FEW050 SCT250 QNH3012INS TX23/1219Z TN14/1312Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|