FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 0W3 |
| Lat/Long: | 39-34-07.8840N 076-12-14.7870W 39-34.131400N 076-12.246450W 39.5688567,-76.2041075 (estimated) |
| Elevation: | 411.6 ft. / 125.5 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (1995) |
| From city: | 3 miles E of CHURCHVILLE, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21028 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1300Z++-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-0100. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 132.725 (667-340-6003) |
| POTOMAC APPROACH: | 125.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.525 |
| WX AWOS-3PT at MTN (18 nm SW): | PHONE 410-682-8848 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DQOr267/28.4 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| BALr053/31.9 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| MXEr239/32.3 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| LRPr182/33.3 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| EMIr091/36.1 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| ENOr311/37.8 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ELLICOTT | | 069/31.5 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 3354 x 75 ft. / 1022 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-33.855448N | | 39-34.407337N |
| Longitude: | 076-12.230898W | | 076-12.262008W |
| Elevation: | 411.4 ft. | | 411.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 009 magnetic, 358 true | | 189 magnetic, 178 true |
| Displaced threshold: | 251 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. pline, marked, 387 ft. from runway, 20 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | HARFORD CTY ARPT OWNERS GROUP INC 3538 ALDINO ROAD, HANGAR 9 CHURCHVILLE, MD 21028 Phone 410-836-2828 |
| Manager: | KEVIN HESS 3538 ALDINO RD, HANGAR 9 CHURCHVILLE, MD 21028 Phone 410-836-2828 |
Additional Remarks
| - | BIRDS AND WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
| - | CAUTION PAJA AND GLDR OPS ON ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAPG - Phillips Army Airfield (6 nm S)
KEDG - Weide Army Heliport (Aberdeen Proving Ground) (11 nm S)
58M - Claremont Airport (15 nm E)
KMTN - Martin State Airport (18 nm SW)
KEVY - Summit Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Oct-2016
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Harford County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 19:54 | | 23:54 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 00:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 00:27:56 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 20:27:56 |
|
| METAR |
KAPG 9nm SE | 282047Z 15004KT 10SM OVC048 15/09 A3007 RMK LAST
|
KMTN 18nm SW | 282345Z 18004KT 10SM OVC040 16/07 A3008
|
|
| TAF |
KMTN 18nm SW | 281722Z 2818/2918 15008KT P6SM OVC070 FM290000 14003KT P6SM BKN050 FM290900 11003KT P6SM SCT020 BKN035 FM291500 13006KT P6SM OVC022 FM291600 13008KT P6SM OVC021 PROB30 2917/2918 6SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|