FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 17K |
| Lat/Long: | 36-46-27.5000N 102-30-37.6000W 36-46.458333N 102-30.626667W 36.7743056,-102.5104444 (estimated) |
| Elevation: | 4174.3 ft. / 1272.3 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (1995) |
| From city: | 3 miles N of BOISE CITY, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73933 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MLC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04 & 22 - CTAF. MIRL RWY 04/22 SS-SR; PRESET LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ALBUQUERQUE ARTCC (ABQ) ON FREQS 127.85/285.475 (MOUNT DORA RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24HRS W/ CC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4211 x 60 ft. / 1284 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 36-46.232803N | | 36-46.683457N |
| Longitude: | 102-30.953885W | | 102-30.298213W |
| Elevation: | 4171.7 ft. | | 4164.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 049 true | | 220 magnetic, 229 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 22 ft. trees, 234 ft. from runway, 204 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 20 FT TREELINE CROSSES RWY 04 APCH. | | 15 ft. road, 450 ft. from runway, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BOISE CITY P.O. BOX 129, 23 N. LOGAN BOISE CITY, OK 73933 Phone 580-544-2271 |
| Manager: | HERMEN ESPARZA CITY HALL, P.O. BOX 129 BOISE CITY, OK 73933 Phone 580-544-2271 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ALBUQUERQUE ARTCC AT 505-856-4861. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (131KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEHA - Elkhart-Morton County Airport (33 nm NE)
KCAO - Clayton Municipal Airpark (37 nm SW)
8V7 - Springfield Municipal Airport (41 nm N)
KDHT - Dalhart Municipal Airport (45 nm S)
KGUY - Guymon Municipal Airport (49 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ron Lee
Do you have a better or more recent aerial photo of Boise City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:16 | | 11:16 |
| Sunrise | | 06:45 | | 11:45 |
| Sunset | | 20:48 | | 01:48 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 02:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 08:01:50 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 03:01:50 |
|
| METAR |
KSPD 31nm N | 130756Z AUTO 12006KT 12/02 A3025 RMK AO1 SLP183 T01220017
|
KEHA 32nm NE | 130755Z AUTO 08008KT 10SM CLR 13/02 A3024 RMK AO2 T01320025
|
KCAO 36nm SW | 130755Z AUTO 02008KT 10SM CLR 12/03 A3027 RMK AO2 SLP191 T01170028
|
KDHT 45nm S | 130753Z AUTO 06016KT 10SM CLR 16/04 A3019 RMK AO2 SLP166 T01610039
|
KGUY 49nm E | 130753Z AUTO 06009KT 10SM CLR 17/03 A3017 RMK AO2 SLP171 T01670028
|
|
| TAF |
KDHT 45nm S | 130520Z 1306/1406 06015KT P6SM SKC FM131100 04009KT P6SM SKC FM132200 17014KT P6SM SKC
|
KGUY 49nm E | 130520Z 1306/1406 07011KT P6SM SKC FM131600 10013KT P6SM FEW240 FM132000 13014KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|