FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 2R2 |
| Lat/Long: | 39-44-48.4000N 086-28-30.6000W 39-44.806667N 086-28.510000W 39.7467778,-86.4751667 (estimated) |
| Elevation: | 897.8 ft. / 273.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1965) |
| From city: | 13 miles W of INDIANAPOLIS, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46122 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/2001 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1530 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 118.025 (317-718-4872) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 121.1 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 119.05 |
| WX ASOS at IND (9 nm E): | PHONE 317-220-6243 |
| WX ASOS at EYE (10 nm NE): | 121.575 (317-329-1754) |
| WX AWOS-3 at 8A4 (15 nm E): | 135.525 (317-955-3160) |
| WX AWOS-3PT at GPC (17 nm SW): | 118.125 (765-653-1789) |
| WX AWOS-3P at HFY (19 nm E): | 118.525 (317-882-5862) |
| WX AWOS-3PT at TYQ (20 nm NE): | 120.725 (317-769-3154) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VHPr230/6.4 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| SHBr282/30.8 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| OOMr012/36.7 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
| TTHr065/39.0 | | TERRE HAUTE VORTAC | | 115.30 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CRAWFORDSVILLE | | 129/24.7 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4400 x 100 ft. / 1341 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-45.169695N | | 39-44.445243N |
| Longitude: | 086-28.506875W | | 086-28.513573W |
| Elevation: | 897.8 ft. | | 864.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 183 magnetic, 180 true | | 003 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 25 ft. pline, lighted, 726 ft. from runway, 230 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | INDIANAPOLIS AIRPORT AUTHORITY 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
| Manager: | KEITH BERLEN 7800 COL. H. WEIR COOK MEMORIAL DR., SUITE 100 INDIANAPOLIS, IN 46241 Phone (317) 487-5022 |
Additional Remarks
| - | MODEL ACFT ACT BLW 1 NM W OF RWY 18 THR BLW 400 FT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
| - | ACFT TKOF/LDG FM RWY 18 DURG CALM WIND/XWIND CONDS; DURG ANY QUESTIONABLE PD RWY 18 SHALL BE PREFERRED RWY - CALL AMGR 317-487-9594. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIND - Indianapolis International Airport (9 nm E)
KEYE - Eagle Creek Airpark (10 nm NE)
KGPC - Putnam County Regional Airport (17 nm SW)
KHFY - Indy South Greenwood Airport (19 nm E)
KTYQ - Indianapolis Executive Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sara Gradwohl
Photo taken 12-Aug-2013
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hendricks County Airport-Gordon Graham Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 07:25 | | 11:25 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 15:01:05 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 11:01:05 |
|
| METAR |
KIND 9nm E | 051454Z 29012KT 10SM BKN028 OVC035 06/00 A3015 RMK AO2 SLP213 T00610000 51021
|
KEYE 10nm NE | 051453Z AUTO 29012G21KT 10SM OVC029 06/00 A3015 RMK AO2 SLP213 T00560000 51021
|
KGPC 17nm SW | 051435Z AUTO 28012G17KT 10SM BKN023 OVC029 05/01 A3016 RMK AO2 T00550008
|
KHFY 19nm E | 051455Z AUTO 30008G14KT 10SM BKN026 OVC034 06/01 A3015 RMK AO2 T00550006
|
KTYQ 20nm NE | 051435Z AUTO 28015G22KT 10SM OVC024 04/M01 A3013 RMK AO2 T00381011
|
|
| TAF |
KIND 9nm E | 051120Z 0512/0618 27013KT P6SM OVC035 FM051400 29015G22KT P6SM OVC030 FM051800 29017G24KT P6SM BKN035 FM060000 27008KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|