FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 4V9 |
| Lat/Long: | 42-06-44.1000N 098-02-23.2000W 42-06.735000N 098-02.386667W 42.1122500,-98.0397778 (estimated) |
| Elevation: | 1773.7 ft. / 540.6 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 1 mile SW of NELIGH, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68756 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RY 01/19; MIRL RY 01/19 - CTAF; AFT 2000 ACTVT MIRL RY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.275 (402-887-5233) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.0/257.95 (O'NEILL RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OFKr277/28.0 | | NORFOLK VOR/DME | | 114.35 | | 08E |
| ONLr117/35.9 | | O'NEILL VORTAC | | 113.90 | | 10E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 3700 x 60 ft. / 1128 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-06.309400N | | 42-06.903965N |
| Longitude: | 098-02.446545W | | 098-02.268672W |
| Elevation: | 1773.7 ft. | | 1731.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 013 true | | 188 magnetic, 193 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3310 x 60 ft. / 1009 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 42-07.068057N | | 42-06.686152N |
| Longitude: | 098-02.678397W | | 098-02.156188W |
| Elevation: | 1735.1 ft. | | 1729.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 134 true | | 309 magnetic, 314 true |
| Displaced threshold: | 405 ft. | | 405 ft. |
| Declared distances: | TORA:3310 TODA:3310 ASDA:3310 LDA:2905 | | TORA:3310 TODA:3310 ASDA:3310 LDA:2905 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. road, 239 ft. from runway, 2:1 slope to clear RWY 13 6 FT FENCE 200 FT FM END, 90 FT R CONTN S. | | 10 ft. road, 201 ft. from runway, 1:1 slope to clear RWY 31 ROAD 169 FT FM END 89 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ANTELOPE CO ARPT AUTH 84773 AIRPORT RD NELIGH, NE 68756-5001 Phone 402-887-4827 |
| Manager: | 05001-5001 ADDNL CTC: BRIAN WHITESEL 402-649-4172 OR JOE MCNALLY 402-650-2520. AUTHORITY CHAIRMAN IS RICK SCHINDLER, SAME CONTACT INFO AS OWNER |
Additional Remarks
| - | UNICOM UNMON. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
| - | COURTESY CAR AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (203KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6K3 - Creighton Municipal Airport (23 nm N)
KBVN - Albion Municipal Airport (23 nm S)
KOFK - Norfolk Regional Airport/Karl Stefan Memorial Field (28 nm E)
KONL - The O'Neill Municipal Airport-John L Baker Field (36 nm NW)
0B4 - Hartington Municipal Airport/Bud Becker Field (46 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by William Maxey
Photo taken 22-Jul-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Antelope County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 10:33 |
| Sunrise | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 20:52 | | 01:52 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 02:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 05:05:38 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 00:05:38 |
|
| METAR |
KBVN 23nm S | 220455Z AUTO 12010KT 4SM -TSRA BKN004 BKN012 OVC042 13/12 A2999 RMK AO2 LTG DSNT S THRU W P0011 T01300120
|
KOFK 28nm E | 220456Z AUTO 11011KT 5SM RA BR SCT070 OVC085 11/11 A3000 RMK AO2 SLP156 P0002 T01110106 $
|
KONL 35nm NW | 220455Z AUTO 14006KT 10SM TS BKN016 BKN036 OVC049 14/10 A3000 RMK AO2 LTG DSNT S AND SW T01350101
|
|
| TAF |
KOFK 28nm E | 220301Z 2203/2224 13012G19KT P6SM BKN025 TEMPO 2203/2204 -SHRA FM220400 12010KT 6SM -SHRA OVC020 FM220700 13013KT 5SM -SHRA OVC007 FM221700 18014G22KT P6SM OVC015 FM222000 24012G20KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|