FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 4I3 |
| Lat/Long: | 40-19-44.0820N 082-31-33.8540W 40-19.734700N 082-31.564233W 40.3289117,-82.5260706 (estimated) |
| Elevation: | 1191.6 ft. / 363.2 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1990) |
| From city: | 4 miles SW of MOUNT VERNON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43050 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 4I3 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1700, ALL SAT-SUN 0900-1700 24 HR PN FOR ATNDNC AFT HRS - CALL AMGR. |
| Pattern altitude: | 1999.6 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 126.05 (740-397-6297) |
| COLUMBUS APPROACH: | 125.95 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 125.95 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.45 |
| IC: | 125.95 |
| WX ASOS at VTA (18 nm S): | 121.125 (740-522-1066) |
| WX AWOS-3PT at 4I9 (19 nm NW): | 121.4 (419-947-1039) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| APEr021/11.0 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| BUDr130/(30.0) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SER VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5504 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 55.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-19.795312N | | 40-19.674050N |
| Longitude: | 082-32.151110W | | 082-30.977387W |
| Elevation: | 1187.3 ft. | | 1184.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 104 magnetic, 098 true | | 284 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 126 ft. trees, 3188 ft. from runway, 60 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 51 ft. trees, 1962 ft. from runway, 65 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | KNOX CO ARPT AUTHORITY 6481 KINNEY RD MOUNT VERNON, OH 43050-9301 Phone 740-397-9647 |
| Manager: | JOSH WYNN 6481 KINNEY RD MOUNT VERNON, OH 43050-9301 Phone 740-397-9647 KNOXAIRPORT@EMBARQMAIL.COM. |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (192KB) |
| VOR-A | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (61KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVTA - Licking County Regional Airport (18 nm S)
4I9 - Morrow County Airport (19 nm NW)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (26 nm SW)
KGQQ - Galion Municipal Airport (27 nm N)
KDLZ - Delaware Municipal Airport - Jim Moore Field (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by James Flack
Photo taken 05-Aug-2015
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Knox County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 00:15:41 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 20:15:41 |
|
| METAR |
| K4I3 | 262355Z AUTO 08006KT 10SM CLR 14/09 A3009 RMK AO2 10154 20105
|
KVTA 19nm S | 262354Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 14/08 A3008 RMK AO2 SLP185 T01440083 10156 20117 53002
|
|
| TAF |
KCMH 26nm SW | 261722Z 2618/2718 06008KT P6SM BKN018 FM262000 06008KT P6SM FEW025 FM270000 11005KT P6SM SCT250 FM271500 16012KT P6SM SCT250
|
KMFD 29nm N | 261720Z 2618/2718 07008KT P6SM BKN015 FM262200 09006KT P6SM FEW015 FEW250 FM270400 12006KT P6SM SCT250 FM271400 14012G20KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|