FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 7W5 |
| Lat/Long: | 41-22-27.3710N 084-04-04.3650W 41-22.456183N 084-04.072750W 41.3742697,-84.0678792 (estimated) |
| Elevation: | 682.9 ft. / 208.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 3 miles E of NAPOLEON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43545 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1730, ALL SAT-SUN ON CALL FOR SVC CALL AMGR CELL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| TOLEDO APPROACH: | 134.35 |
| TOLEDO DEPARTURE: | 134.35 |
| WX AWOS-3P at USE (14 nm N): | 127.375 (419-335-0775) |
| WX ASOS at DFI (16 nm W): | 121.425 (419-658-2301) |
| WX ASOS at TOL (17 nm NE): | PHONE 419-210-1094 |
| WX AWOS-3 at 1G0 (20 nm E): | 120.725 (419-354-1415) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FBCr333/28.8 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TOPHR | | 217/12.6 | | 219 | | 05W | | TO | - --- |
| ADRIAN | | 185/29.7 | | 278 | | 06W | | ADG | .- -.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4001 x 60 ft. / 1220 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-22.517658N | | 41-22.394668N |
| Longitude: | 084-04.502347W | | 084-03.643177W |
| Elevation: | 680.8 ft. | | 682.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 106 magnetic, 101 true | | 286 magnetic, 281 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 5 ft. crops, 200 ft. from runway, 95 ft. right of centerline +5 FT CROPS/CULTIVATED FLD, 140-200 FT DIST, 95-125 FT R. | | 6 ft. crops, 200 ft. from runway, 125 ft. left of centerline +6 FT CROPS/CULTIVATED FLD, 0-200 FT DIST, 125 FT L TO 130 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HENRY CO ARPT AUTH 10646 COUNTY ROAD O NAPOLEON, OH 43545-6217 Phone 419-599-6494 |
| Manager: | JARED AMES, ACTING AMGR 10646 COUNTY ROAD O NAPOLEON, OH 43545-6217 Phone 419-599-6494 CELL 419-388-9259. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC TOLEDO APCH AT 419-865-1495. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (487KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUSE - Fulton County Airport (14 nm N)
KDFI - Defiance Memorial Airport (16 nm W)
KTOL - Eugene F Kranz Toledo Express Airport (17 nm NE)
1G0 - Wood County Airport (20 nm E)
0G6 - Williams County Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Roger Kellogg
Photo taken 29-Sep-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Henry County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:53 | | 10:53 |
| Sunrise | | 07:20 | | 11:20 |
| Sunset | | 20:00 | | 00:00 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 00:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 02:29:42 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 22:29:42 |
|
| METAR |
KUSE 14nm N | 020035Z AUTO 06014KT 10SM OVC027 03/01 A3021 RMK AO2
|
KTOL 17nm NE | 020152Z 07011KT 8SM OVC011 02/01 A3024 RMK AO2 RAB23E34UPB34E36 SLP247 P0000 T00220006
|
KOWX 21nm S | 020215Z AUTO 06014KT 10SM OVC007 03/03 A3023 RMK AO2
|
KFDY 28nm SE | 020153Z AUTO 07015G24KT 10SM OVC009 03/02 A3020 RMK AO2 RAE05 SLP231 P0000 T00330017
|
KDUH 29nm NE | 020215Z AUTO 06007G14KT 10SM OVC012 02/M00 A3025 RMK AO2
|
KTDZ 29nm NE | 020201Z AUTO 05011KT 6SM BR OVC009 02/01 A3026 RMK AO2 T00220006
|
|
| TAF |
KTOL 17nm NE | 011751Z 0118/0218 05012G20KT 3SM -RA OVC008 FM020100 06012G20KT P6SM OVC007 FM021000 08010KT 3SM -SHRA OVC007 FM021600 12010KT P6SM OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|