FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 8D1 |
| Lat/Long: | 43-56-38.7765N 088-06-53.4301W 43-56.646275N 088-06.890502W 43.9441046,-88.1148417 (estimated) |
| Elevation: | 992.2 ft. / 302.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 1 mile W of NEW HOLSTEIN, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53061 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 14/32; PAPI RWY 14/32; MIRL RWY 14/32 PRESET TO LOW SS-SR - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| MILWAUKEE APPROACH: | 127.0 |
| MILWAUKEE DEPARTURE: | 127.0 |
| WX ASOS at SBM (15 nm SE): | 118.425 (920-467-0744) |
| WX ASOS at FLD (19 nm SW): | 134.0 (920-922-4444) |
| WX ASOS at OSH (19 nm W): | PHONE 920-426-1644 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OSHr096/19.2 | | OSHKOSH VOR/DME | | 116.75 | | 02E |
| BJBr002/(31.3) | | WEST BEND VOR | | 109.80 | | 01W |
| GRBr174/36.8 | | GREEN BAY VORTAC | | 115.50 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF SVC FUEL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3600 x 75 ft. / 1097 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-56.885717N | | 43-56.423222N |
| Longitude: | 088-07.064270W | | 088-06.553188W |
| Elevation: | 976.6 ft. | | 976.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 144 magnetic, 141 true | | 324 magnetic, 321 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 65 ft. trees, 1240 ft. from runway, 385 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2951 x 250 ft. / 899 x 76 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH ORANGE/WHITE A-FRAMES. |
| Operational restrictions: | NOT PLOWED, CFM CONDS WITH AMGR. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 43-56.454092N | | 43-56.818463N |
| Longitude: | 088-07.212500W | | 088-06.768013W |
| Elevation: | 992.1 ft. | | 973.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 044 magnetic, 041 true | | 224 magnetic, 221 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 63 ft. trees, 935 ft. from runway, 200 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEW HOLSTEIN 2110 WASHINGTON ST NEW HOLSTEIN, WI 53061 Phone 920-898-5766 |
| Manager: | PERRY WELCH 2110 WASHINGTON ST NEW HOLSTEIN, WI 53061 Phone 920-219-0015 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS BIRDS INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | WINGSPAN RSTRNS ARE CURRENTLY IN EFCT ON TXLS C, D, AND E. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (248KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSBM - Sheboygan County Memorial International Airport (15 nm SE)
KFLD - Fond Du Lac County Airport (19 nm SW)
KOSH - Wittman Regional Airport (19 nm W)
KMTW - Manitowoc County Airport (22 nm NE)
KATW - Appleton International Airport (26 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of New Holstein Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 05:22 | | 10:22 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 08:54:48 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 03:54:48 |
|
| METAR |
KSBM 15nm SE | 210753Z AUTO 04009KT 10SM FEW120 06/M01 A3036 RMK AO2 SLP285 T00611006
|
KOSH 19nm W | 210753Z AUTO 08010KT 10SM CLR 07/M02 A3037 RMK AO2 SLP287 T00721022
|
KFLD 19nm SW | 210753Z AUTO 06014KT 10SM CLR 07/M03 A3036 RMK AO2 SLP283 T00721033
|
KMTW 22nm NE | 210756Z AUTO 00000KT 10SM CLR 05/00 A3039 RMK AO2 SLP297 T00500000 $
|
KATW 25nm NW | 210835Z AUTO 08005KT 10SM CLR 07/00 A3040 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSBM 15nm SE | 210520Z 2106/2206 05007KT P6SM BKN150 FM211300 05010KT P6SM SCT150 FM211500 06009KT P6SM BKN100 FM220200 04007KT P6SM SCT200 FM220500 06005KT P6SM SCT210
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|