FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 8G6 |
| Lat/Long: | 40-14-18.1330N 081-00-46.3820W 40-14.302217N 081-00.773033W 40.2383703,-81.0128839 (estimated) |
| Elevation: | 1176.2 ft. / 358.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 2 miles S of CADIZ, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43907 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1960 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3 at 2G2 (16 nm NE): | 121.625 (740-275-4862) |
| WX ASOS at HLG (17 nm E): | 127.375 (304-277-3504) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.95/239.3 (BELMONT RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AIRr333/16.0 | | BELLAIRE VOR/DME | | 117.10 | | 07W |
| HLGr273/20.4 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| BSVr152/35.7 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CADIZ | | at field | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars |
| Airframe service: | NONE PAINT SHOP ON FLD CALL AMGR. |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4154 x 60 ft. / 1266 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-14.504967N | | 40-14.099460N |
| Longitude: | 081-01.132543W | | 081-00.413548W |
| Elevation: | 1176.2 ft. | | 1105.5 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 134 magnetic, 126 true | | 314 magnetic, 306 true |
| Displaced threshold: | 874 ft. | | 410 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. hill, 201 ft. from runway, 118 ft. left and right of centerline 0-40 FT HILL, 0-200 FT DIST, 100 FT L TO 140 FT R. | | 44 ft. trees, 435 ft. from runway, 238 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear 6 FT MOUND, 115-200 FT DIST, 165-250 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HARRISON CO ARPT AUTH 43000 AIRPORT RD CADIZ, OH 43907-9605 Phone 740-942-2316 |
| Manager: | MARK MILLER 43000 AIRPORT RD CADIZ, OH 43907-9605 Phone 740-491-2815 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0226/0490. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (194KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (406KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2P7 - Alderman Airport (11 nm S)
2G2 - Geary A Bates/Jefferson County Airpark (16 nm NE)
6G5 - Barnesville/Bradfield Airport (16 nm SW)
KHLG - Wheeling Ohio County Airport (17 nm E)
KTSO - Carroll County/Tolson Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Harrison County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunrise | | 07:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 19:47 | | 23:47 |
| Evening civil twilight | | 20:14 | | 00:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 03:40:05 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 23:40:05 |
|
| METAR |
KHLG 17nm E | 020253Z AUTO 07006KT 10SM FEW007 OVC014 08/07 A3014 RMK AO2 RAE50 SLP209 P0002 60003 T00830072 50007 $
|
KCDI 30nm SW | 020315Z AUTO 03003KT 10SM SCT008 OVC016 08/08 A3015 RMK AO2 T00840076
|
|
| TAF |
KHLG 17nm E | 011747Z 0118/0218 33008KT P6SM OVC025 FM012100 03006KT 5SM -SHRA VCTS OVC025CB PROB30 0121/0124 3SM -TSRA OVC015CB FM020400 02003KT P6SM OVC010 FM021600 19010KT P6SM SCT035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|