FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CAE |
| Lat/Long: | 33-56-19.8170N 081-07-10.3280W 33-56.330283N 081-07.172133W 33.9388381,-81.1195356 (estimated) |
| Elevation: | 235.9 ft. / 71.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 5 miles SW of COLUMBIA, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29170 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CAE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.15 |
| WX ASOS: | PHONE 803-369-6879 |
| COLUMBIA GROUND: | 121.9 348.6 |
| COLUMBIA TOWER: | 119.5 257.8 |
| COLUMBIA APPROACH: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| COLUMBIA DEPARTURE: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.75 |
| CLASS C: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 124.15 ;110-289 133.4 ;290-109 285.6 ;290-109 338.2 ;110-289 |
| WX ASOS at CUB (6 nm E): | 118.675 (803-929-0665) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAEr328/5.9 | | COLUMBIA VORTAC | | 114.70 | | 02W |
| MMTr281/15.8 | | MC ENTIRE VORTAC | | 113.20 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIKEN | | 064/32.7 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 8601 x 150 ft. / 2622 x 46 m RWY 11 220 FT BY 400 FT BLAST PAD; RWY 29 220 FT BY 400 FT BLAST PAD. |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 239.0 | | Double tandem: | 478.0 | | Dual double tandem: | 700.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 33-56.648905N | | 33-56.289902N |
| Longitude: | 081-08.265198W | | 081-06.619242W |
| Elevation: | 228.7 ft. | | 210.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 112 magnetic, 105 true | | 292 magnetic, 285 true |
| Declared distances: | TORA:8601 TODA:8601 ASDA:8601 LDA:8601 | | TORA:8601 TODA:8601 ASDA:8506 LDA:8506 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) ALSF2 ALSO OPERS AS SSALR. | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS |
Runway 5/23
| Dimensions: | 8001 x 150 ft. / 2439 x 46 m RWY 05 200 FT BY 200 FT BLAST PAD. |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in excellent condition RWY 05/23 CNTR 75 FT IS CONC, ENTIRE LEN OF RWY. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 242.0 | | Double tandem: | 487.0 | | Dual double tandem: | 675.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 33-55.711490N | | 33-56.649782N |
| Longitude: | 081-07.438010W | | 081-06.325603W |
| Elevation: | 227.6 ft. | | 206.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 045 true | | 232 magnetic, 225 true |
| Displaced threshold: | no | | 1000 ft. |
| Declared distances: | TORA:8001 TODA:8001 ASDA:7001 LDA:7001 | | TORA:8001 TODA:8001 ASDA:8001 LDA:7001 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | touchdown |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 45 ft. tree, 1575 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 33-56.525000N | | |
| Longitude: | 081-06.707167W | | |
| Elevation: | 236.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RICHLAND LEXINGTON 3250 AIRPORT BLVD, SUITE 10 WEST COLUMBIA, SC 29170 Phone 803-822-5050 ARPT DIST. |
| Manager: | RYAN KREULEN 3250 AIRPORT BLVD, SUITE 10 WEST COLUMBIA, SC 29170 Phone (803) 822-5015 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 750/R/A/W/T |
| A39-11/29 | PCR VALUE: 740/R/A/W/T |
| - | FEE FOR COML ACFT OVER 15000 LBS. |
| - | HELIPAD H1 LOCATED NORTH OF TAXILANE E, EAST OF TWY E3. |
| - | DUE TO PROXIMITY AND RWY ALNMT AIRCREWS HAVE MISTAKEN CUB (RWY 13/31) FOR CAE (RWY 11/29) WHICH IS 6 MILES NE. |
| - | OPRN OF ULTRALIGHT VEHICLES PROHIBITED. |
| - | SPORTS COMPLEX WITH NMRS FLOOD LGTS APRXLY 6500 FT FROM APCH END RWY 11. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC: NO TURNS BLW 1000 FT FOR TURBINE ENG ACFT UNLESS DCTD BY ATC. |
| - | ACFT LNDG WITH EXPLOSIVES OBTAIN PPR FM ARPT OPS 803-822-5050. |
| - | (CONTACT TITLE) INTERIM POCS (UNTIL KREULEN ONBOARD): FRANK MURRAY, VP PLANNING AND ENGINEERING 803-822-7817 GREGG HORNSBY, INTERIM CEO 803-822-5015 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (311KB) |
| ILS OR LOC RWY 11 | |
download (308KB) |
| ILS OR LOC RWY 29 | |
download (261KB) |
| ILS RWY 11 (CAT II - III) | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (283KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (246KB) |
| VOR-A | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCUB - Jim Hamilton L B Owens Airport (6 nm E)
6J0 - Lexington County Airport (11 nm SW)
KMMT - Mc Entire Joint National Guard Base (16 nm E)
KXNO - North Air Force Auxiliary Field (20 nm S)
KFDW - Fairfield County Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Grant Gordon
Photo taken 05-Apr-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbia Metro Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunrise | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunset | | 20:23 | | 00:23 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 05:02:57 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 01:02:57 |
|
| METAR |
| KCAE | 230456Z 00000KT 6SM -RA BR SCT005 SCT049 OVC095 21/20 A3012 RMK AO2 SLP196 P0009 T02060200 403280206 $
|
KCUB 6nm E | 230453Z AUTO 07003KT 10SM BKN080 BKN110 21/19 A3013 RMK AO2 SLP200 T02060194 403390206
|
KMMT 17nm E | 230355Z AUTO 35006KT 10SM FEW023 BKN029 BKN060 BKN210 22/19 A3012 RMK AO2 SLP200 T02240193 FZRANO $
|
KXNO 20nm S | 230430Z AUTO 35004KT 10SM -DZ BKN100 22/20 A3011 RMK AO2 LTG DSNT W DZB30 SLP196 $
|
|
| TAF |
| KCAE | 221728Z 2218/2318 16005KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM222000 16007KT P6SM VCSH SCT015 OVC050 PROB30 2220/2301 6SM -TSRA BR BKN025CB FM230100 VRB03KT 6SM -SHRA BR OVC025 TEMPO 2301/2305 3SM TSRA BR BKN007 OVC025CB FM230800 12003KT P6SM VCSH OVC007 FM231600 13006KT P6SM VCTS BKN015 OVC035CB
|
KCUB 6nm E | 221728Z 2218/2318 16005KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM222000 16007KT P6SM VCSH SCT015 OVC050 PROB30 2220/2301 6SM -TSRA BR BKN025CB FM230100 VRB03KT 6SM -SHRA BR OVC025 TEMPO 2301/2305 3SM TSRA BR BKN007 OVC025CB FM230800 12003KT P6SM VCSH OVC007 FM231600 13006KT P6SM VCTS BKN015 OVC035CB
|
KMMT 17nm E | 230340Z 2303/2405 VRB06KT 9999 SCT080 BKN150 QNH2998INS TEMPO 2303/2306 -TSRA BKN010CB BECMG 2308/2309 VRB06KT 9000 -SHRA FEW010 BKN015 OVC025 QNH3007INS BECMG 2309/2310 VRB06KT 8000 TSRA BKN010CB OVC015 QNH3007INS BECMG 2312/2313 VRB03KT 9999 VCSH OVC008 QNH3011INS TX30/2317Z TN22/2311Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|